Rozhovory
Příspěvky
Jsme v pasti. Proč naše ekonomika prosperuje, ale jsme země chudých lidí, drahého zboží a předražených bytů?
„Češi nejsou žádná ‚simulanten bande‘. Prostě se naše země nachází v uměle udržované pasti levné ekonomiky a práce... Umělá devalvace se musí chápat v mnohem širším rozměru. Pro domácí podnikatele se prodražuje nákup vyspělých zahraničních technologií a díky nízkým mzdám v mezinárodní kupní síle je velká motivace lidí pro práci v zahraničí, a tedy odtok mozků.
Smrdí to účelovostí. Rozkopaná Praha, co nejvíce zakázek těsně před volbami...
Na dopravní chaos - uzavírky, zácpy - v letních měsících si stěžuje starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS). "Smrdí účelovostí, že se to dělá těsně před volbami. Aby se před nimi stihlo co nejvíce zakázek. Je uzavřeno tolik ulic, že nemáte možnost v klidu a normálně Prahou projíždět.
Zničili jsme výchovu dětí, zničili jsme rozmanitost přírody i hospodářství.
Před kým mají Slovensko ochránit nové americké stíhačky za miliardy dolarů? U nás dáváme sluchu spíše lobbistům než záchrannému systému, a je to vidět. Kdo sledoval na Internetu záběry kolon polských hasičů jedoucích na pomoc Švédsku s lesními požáry, dá nám za pravdu.
Elitní ekonom Ungerman: Naše země krvácí.
Naše země krvácí a odliv zisku a kapitálu z České republiky bude mít dlouhodobé důsledky. Mezinárodní srovnání ukazují, že odliv dividend v poměru k hrubému domácímu produktu je v tuzemsku nejvyšší z celé Evropy. Makroekonom Jaroslav Ungerman, poradce několika českých premiérů včetně nynějšího, je přesvědčen o nutnosti nynější stav změnit.
Exekutor by měl zvládat více činností než jen vymáhání práva
„Za vymáháním ,po dobrém‘ je myšlenka, že když umí exekutor ,tvrdé‘ vymáhání, proč by neuměl i ,měkké‘. Pokud zvládne obojí, je perfektním partnerem pro vymáhání jakýchkoli pohledávek, protože může plynule přejít od jednoho způsobu ke druhému,“ říká v rozhovoru belgický šéf Mezinárodní unie soudních exekutorů (UIHJ) Marc Schmitz.
Lidé neumějí mluvit, argumentovat ani vstoupit do diskuse a řídit ji
Když se řekne AZ-kvíz, vybaví se většině jeho stálá moderátorská dvojice. Aleš Zbořil stojí u televizní legendy od úplných začátků. Letos ji moderuje 22. sezónu a přiznává, že takovou dlouhověkost soutěži rozhodně neprorokoval. V rozhovoru se dozvíte, co čerstvě 50letý brněnský patriot dělá, když nedělá AZ-kvíz, jak oslaví jubileum a kam se chystá v létě.
Bez posunutého prahu psychické odolnosti v podnikání neuspějete
Abyste jako podnikatel uspěl, musíte mít genetické předpoklady. Z pokojového pinčla nikdy neuděláte vlčáka a naopak. K tomu ale musíte mít samozřejmě také vizi, za kterou půjdete, říká v rozhovoru český podnikatel roku 2014 a ředitel holdingu Koh-i-noor Vlastislav Bříza, který se ani v 71 letech do důchodu nechystá.
Konzervativní myslitel: Postupná likvidace naší civilizace, s tím už přece přišel Havel.
„Babiš nemá jiný program než sliby. Celá jeho programová vize není nic jiného než slib, co všechno pro občany udělá. Myslí to dobře, chce pro občany pracovat, chce jim ukázat, že má výsledky. Je jasné, že tím může být politicky úspěšný. Tato metoda populismu má jednu velkou nevýhodu.
Česko je na tom nejhůř za posledních 50 let.
„Zcela jistě je pro nás katastrofou zůstávat v EU. Každým rokem jsme na tom hůře než rok předtím – a to ve všech měřitelných oblastech… Dnes jsme v té situaci, že nás západní země vysávají, a část peněz tu skutečně investují nazpět. Jenže ne do lepšího fungování státu, ale naopak. Investují je do zničení české demokracie, do omezování občanských svobod, do likvidace rodiny, do šíření těch nejodpornějších ideologií.
Profesor Tomský: Západní elita podporuje výměnu Evropanů za imigranty. Na Západě budou islamizované státy
„Summit nic nevyřešil a sliby na zastavení migrace jsou mlhavé, ne-li liché… Nezapomínejme, že západní politická elita, především Brusel a Europarlament, považují výměnu evropského obyvatelstva za migranty za žádoucí, a když jsou pod tlakem (dnes Itálie a Rakouska), tak se přetvařují. Dlouhodobě není jiné východisko než koalice států střední Evropy. Od nás na Západ se budou prostírat islamizované státy,“ říká profesor Alexander Tomský.
Těžká kanonáda sociologa Hampla:
V tuto chvíli představují takzvaní havlisté tu nejhorší morální spodinu společnosti, na jakou můžeme narazit. Vypnuté mozky, kolaborantská mentalita, ochota podpořit jakoukoliv špinavost, žádné zábrany a skvěle vyvinutá schopnost zmocnit se dotací či grantů. Kdekoliv probíhá vzpomínka na Václava Havla nebo se staví lavička Václava Havla, pokaždé se tam soustřeďují právě takové deformované bytosti,“ říká sociolog Petr Hampl.
Jaroslav Dušek: Můj Milan není úplně z téhle planety
Scházíme se po jednom z beznadějně vyprodaných představení Čtyři dohody. Roky stojí na něm – na Jaroslavu Duškovi (57). V televizi na sebe upozornil v seriálu Pustina a v létě jde do kin film Úsměvy smutných mužů, kde hraje matematika Milana, úředníka, alkoholika se schopností cestovat světy. Vznikl na motivy stejnojmenného knižního bestselleru Josefa Formánka.
Hudební festivaly v Česku zatím nikdo nedělal na vyšší úrovni
Před lety se staral o chod J&T banky v Praze, nyní sází na zábavnější byznys. Miliardář Igor Rattaj několik sezon investuje do skiareálů, druhým rokem se snaží prorazit s hudebním festivalem.
Josef Středula: Jsme na 90 procentech výkonu EU, ale máme třetinové mzdy. Ne levným cizincům
„K současnému růstu mezd by nedocházelo nebýt odborů, tlaku a kampaní kolem levné práce,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Zaměstnavatelé podle něj nikomu kvůli jeho modrým očím peníze nepřidají.
Mnozí Češi kvůli zbohatnutí dělají prasárny, šťastní ale nikdy nebudou, říká miliardář Libor Malý
Když byl v polovině 90. let český internet ještě v plenkách, vymyslel podnikatel Libor Malý způsob, jak na něj převést trh práce, a založil firmu a webové stránky Jobs.cz. O 16 let později je prodal a ze dne na den se stal miliardářem.
Stát katastrofálně selhává. Nenávist milionů občanů, kteří nemají budoucnost.
„Stát katastrofálně selhává. Připouští či dokonce podporuje nekontrolované bujení byrokracie. Toleruje a podporuje takovou strukturu ekonomiky, které produkuje chudobu a nevytváří dostatečné šance. Zejména pro lidi z nižších vrstev je zoufale nevýhodný. A vedle toho stát provozuje sociální systém, který vyhovuje úředníkům a aktivistům, ale má děsivé důsledky pro jeho ‚klienty‘,“ říká sociolog Petr Hampl.
Spisovatel ke stavu společnosti: EU je jiná, než pro kterou Češi hlasovali.
„Je to jako s tím kuřetem. Dostanou-li dva jedno kuře, přičemž jeden sní biskupa a druhý celé kuře, je to statisticky jedno kuře na dva,“ přirovnal životní úroveň Čechů a jejich spokojenost k jídlu spisovatel Jiří Kimla.
Uvažoval jsem o vinici, ale vzdal jsem to, říká Roden. Svou značku však má
Hledám utopii. A tou je pro mne EU, říká francouzský revolucionář
Byl hlavní tváří francouzské studentské revolty na jaře roku 1968. „To už je však dávná minulost,“ říká německo-francouzský politik a dlouholetý poslanec Evropského parlamentu Daniel Cohn-Bendit v rozhovoru pro MF DNES. Hlavní otázkou je pro něj současný stav a budoucnost Evropy.
Postavte se Americe! Zeman není loutka.
Prahu čeká premiéra filmu dokumentujícího situaci v Kosovu, tedy území, kde jednostranně před devíti lety tamní Albánci vyhlásili nezávislost. Srbský režisér a dokumentarista Boris Malagurski, který dílo osobně představí, pro ParlamentníListy.cz popisuje, jaká je v Kosovu situace nyní a jak těžce se tam žije srbské menšině. Malagurski také mluví o českém prezidentu Miloši Zemanovi a o jeho předchůdci Václavu Klausovi. Oceňuje, že nepatří k loutkám „amerických geopolitických zájmů“.
Skypicker už nikdo nezná, víc lidí si koupilo letenku přes Kiwi.com
Oliver Dlouhý je jedno z nejobdivovanějších jmen české startupové scény. V 28 letech má úspěšnou globální společnost, která letos cílí na obrat ve výši deset miliard korun. Ve chvíli, kdy firma raketově rostla, se přitom rozhodl k zásadnímu kroku – svoji společnost přejmenoval. Ze Skypickeru se stalo Kiwi.com. Akce stála asi 25 milionů korun, ale pochvaluje si ji. Teprve teď prý může začít s budováním značky.
Toto je pro Drahoše polibek smrti.
„Samozřejmě že jezdí, podporují své národní firmy, prodávají, podbízejí se. Nedávná návštěva prezidenta Francie Emmanuela Macrona dala všem jasnou odpověď, jak tyto záležitosti fungují v silných ekonomikách.
Reportér a veterán CNN Tomáš Etzler se po 26 letech vrátil do Česka. Už jsem toho viděl dost, říká
Neprobrali jsme Irák, kde byl v roce 2005 zraněn při výbuchu ve škole. Nedošlo na historky z Afghánistánu, Pákistánu ani Haiti, z míst, odkud jako specialista na válečné zóny i dějiště přírodních katastrof pravidelně reportoval. "Veterán CNN", jak mu v americké televizní stanici přezdívají kolegové, má na jeden rozhovor příliš mnoho zážitků, a tak si povídáme o nejtěžším postu, který kdy zastával. "Číny se stejně nemůžu zbavit," opakuje s úsměvem, když se hovor znova stočí k největší − a svým způsobem nejméně pochopené − zemi na světě.
Když jsem byl na koncertě, měl jsem výčitky, že tím okrádám nemocné děti, říká Josef Koutecký
„Děti v nemocnici jsem choval, bral jsem je do náručí. braly mně z kapsičky u pláště tužky. A ony věděly, že doktor není ten zlý. Že není ten, který jim ubližuje,“ říká Josef Koutecký
Přesvědčovat lidi z jejich vlastních daní, co si mají myslet?
Přesvědčovací kampaň za přijetí eura, jak navrhuje prezidentský kandidát Jiří Drahoš, by byla jednak neuctivá k vůli lidí, ale dala by se chápat i jako zneužití veřejných peněz. Markéta Šichtařová to považuje nejen proto, že soupeř Miloše Zemana pro druhé kolo přímé volby přiznává, že má o tomto tématu jen obecné povědomí.
Slavný sportovec: Zeman zajistí mír, venkov ho zvolí. Topolánka jsem poznal a toto vám povím. Komunisté nastolili kázeň
Tři obrovské škraloupy Mirka Topolánka odhaluje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz olympijský vítěz ve střelbě, předseda plzeňské organizace SPO Jan Kůrka. Vysoce hodnotí Miloše Zemana, který má podle něj na to, aby jednoznačně vyhrál letošní prezidentské volby.
Historické jádro Prahy je třeba obohatit
Podle architekta Josefa Pleskota je Česko malou, ušlápnutou zemí. „Nemůžeme si představovat, že by z Prahy mohla být metropole srovnatelná s Berlínem, Paříží nebo s Kodaní. Je krásná, ale málo sebevědomá,“ konstatuje v rozhovoru, třináctém pokračování 20dílného seriálu LN a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí o budoucnosti Prahy.
Historik a spisovatel Vlastimil Vondruška: Hájil svobodu a víru i za cenu života
Za časů Jiřího z Poděbrad: 1461–1471, to je podtitul další části Husitské epopeje Vlastimila Vondrušky. Nejen o ní vypráví v následujícím rozhovoru.
Amok pražské kavárny. Soros jí prý na prezidentské volby poslal dvacet milionů dolarů.
„Klaka, mající nám vnutit na Hrad povolného satrapu, už mlčící většinu oblbne jen sotva. Loutky na dálkový ovladač vyhořely už minule. Tentokrát bych jim to přál už v prvním kole,“ říká místopředseda KSČM Josef Skála v rozhovoru o tom, co bylo hlavní loni a na co si dát pozor letos.
Z advokátů se stali podnikatelé. Není to dobře, ale jsem realista
Advokacie je poslání, tvrdí po téměř 60 letech praxe 82letý Gerhardt Bubník. Dnešní generaci vyčítá nerespektování etických pravidel. „Část advokátů dává přednost dobrému honoráři za zastupování v kauze, přestože tam je nebo hrozí konflikt zájmů. Člověk se musí rozhodnout mezi prestiží a vyděláváním honorářů,“ říká advokátní doyen.