Podnikání
International Media & Business Group
Prostřednictvím IM&BG Vám, svým klientům, obchodním partnerům a investorům, nabízíme vyváženou kombinaci profesionálních služeb v oblastech firemního poradenství a investování.
Objednávejte online ještě dnes!
Příspěvky
Headhunter je jako rozvodový právník. Myslíte, že ho nepotřebujete
Mladému Francouzi Philippu Ribotonovi pražská atmosféra učarovala a rozhodl se zůstat. Založil časopis o byznysu a životním stylu The Prague Tribune a zároveň personální agenturu. Dnes „loví“ Riboton nejchytřejší a nejtalentovanější evropské manažerské mozky.
Baví mě, že si mohu určovat vlastní život a osud
„V textilním průmyslu je vše turbulentní. Můžete mít skvělou zimu a pak léto jako to letošní, kdy je pět měsíců krásné počasí, a lidé nechodí do obchodů. Najednou si nejste jistí, co bude za měsíc. Jednu chvíli máte super úspěch a za čtyři měsíce se bojíte, abyste měl na výplaty,“ říká v rozhovoru Jiří Grund, šéf rodinné firmy Grund.
Loňská vína jsou nejlepší za deset let, tvrdí vinaři. Špičková budou především červená
Kvalitou a hektarovým výnosem nad průměrem minimálně posledních deseti let, množstvím celkové sklizně lepší než předchozí dva roky. Vinaři už lahvují a hodnotí loňský ročník. I když všechna vína ještě nejsou dozrálá, už teď mluví o vydařeném roce.
Spíše Kellner než Babiš za uplynulých pět let nevídaně posílil
Zatímco premiér Andrej Babiš se musí v současnosti dělit s prezidentem Zemanem, ČSSD a komunisty, nic nenasvědčuje tomu, že by Petr Kellner měl potřebu dělit se s kýmkoliv. Možná proto, že má více než dost strategických spojenců – v politice i v byznysu – mimo svoji finanční skupinu a zároveň dostatek dlouhodobých přátel kolem sebe.
ČR je v počtu robotů nad světovým průměrem. A bude jich potřebovat ještě víc
VELKÝ PŘEHLED: Jaké změny čekají v roce 2019 zaměstnance a podnikatele?
S příchodem nového roku čekají výrazné změny zaměstnance i zaměstnavatele. Některé podnikatelé kvitují, jiné zase kritizují. Jedno je ale jisté, do roku 2019 by měli všichni vstoupit s vědomím, že všechny novinky, které se jich týkají, budou znát. Podívejte se na ty nejdůležitější.
Černý den pro Apple. Kvůli Číně odhadl horší tržby, následoval propad ceny akcií
Americký technologický gigant Apple snížil odhad tržeb za své první fiskální čtvrtletí, které skončilo 29. prosince. Za zhoršením odhadu stojí zejména slabý prodej telefonů iPhone v Číně. V dopise investorům to ve středu oznámil šéf podniku Tim Cook. Apple nyní předpokládá, že za čtvrtletí, které zahrnuje klíčovou vánoční sezonu, vykáže tržby kolem 84 miliard dolarů (1,9 bilionu korun). Původně Apple předpovídal 89 miliard až 93 miliard USD.
Největší továrnou a magnetem na talenty je Švýcarsko, Česko skončilo 37.
Nejlepší ve vychovávání a přitahování odborníků zůstává Švýcarsko. První desítku s ním tvoří západoevropské státy a Kanada. Vyplývá to ze srovnání 63 zemí, které předložil švýcarský institut IMD. Česko poskočilo z 38. na 37. místo a nechává za sebou většinu východní Evropy. Přesto by se mělo nad sebou vážně zamyslet, nabádá ekonom Martin Gregor.
Slováci zrušili povinné taxametry a zkoušku z místopisu, Uber se může vrátit
Od dubna 2019 začne na Slovensku platit novela zákona o silniční dopravě, která upravuje podmínky podnikání v taxislužbě. Ruší se povinná zkouška z místopisu nebo nutnost taxametru. Ministerstvo dopravy chce novelou zabránit nelegálnímu podnikání a zabezpečit účinnější kontrolu. Zároveň novela otevírá cestu pro návrat platformy Uber.
Ocelářský magnát Carnegie zbohatl na válce, pohádkové jmění nakonec rozdal
Jeho život trochu připomíná kýčovitou pohádku. Chlapec z chudé tkalcovské rodiny se vypracoval mezi nejbohatší podnikatele přelomu 19. a 20. století. Americký ocelový magnát a mecenáš vědy a umění Andrew Carnegie byl často považován za naivního snílka, své sny ale proměnil ve skutečnost.
Evropa v technologických inovacích a byznysu prohrává
V první světové desítce obchodovaných firem na základě tržní kapitalizace je dnes osm amerických společností, z toho pět technologických, a dvě čínské, obě technologické. Ale žádná evropská.
Spolubydlení už není pouze pro studenty, i do Česka míří co-living
I když si kolektivní domy někteří pamatují ještě z dob socialismu, jejich novodobá verze sem nyní přichází ze zahraničí. Ve Spojených státech je dnes tzv. co-living hitem. Na podobném principu funguje například spolubydlení v brněnském projektu Chillhills Apartments, který nabízí ubytování studentům a pracujícím lidem do 35 let.
Rozděl a vydělej. Spekulanti se naučili dělit velké byty a vily
Popularita nejmenších bytů roste. Pro zájemce o bydlení jsou atraktivní díky cenové dostupnosti, investorům zase v přepočtu na metr čtvereční vydělají nejvíc. Spekulanti proto zejména v centru Prahy skupují staré obrovské byty a rozdělují je na několik menších.
Taxikář Uberu v New Yorku bude brát minimálně 600 korun za hodinu
New York se stal prvním americkým městem, které zavedlo minimální mzdu pro řidiče alternativních taxislužeb typu Uber a Lyft. Opatření má ocenit práci řidičů a zabránit jejich vykořisťování.
Patent na úspěch. Podpora špičkové vědy je jen nezbytný začátek
Je to asi jeden z nejznámějších a zároveň nejsmutnějších příběhů o české šikovnosti, inovativnosti a schopnosti změnit svět k lepšímu, bohužel s nepříliš dobrým koncem. Geniální vědec Otto Wichterle vymyslel kontaktní čočky, a i když měl vše řádně patentováno, nakonec měl z průlomového vynálezu jak on, tak celé komunistické Československo jen zlomek obrovských výdělků.
Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov
V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí. Tento díl videoseriálu Století československé techniky je věnován samopalu vzor 58.
Česká zbrojovka uvedla na trh unikátní pistoli ke stoletému výročí Československa
Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod představila limitovanou edici jednoho sta pistolí CZ 75 Republika. Oslavila tak stoleté výročí vzniku Československé republiky. Základ edice CZ 75 Republika tvoří model nejslavnější a nejprodávanější československé zbraně všech dob - ikonická pistole CZ 75. Podívejte se na speciální pozlacenou pistoli.
Robot Matylda se vydal na cestu autostopem
Humanoidní robot Matylda, který vznikl v dílně Open TechLab Jablonec nad Nisou, se včera vydal na cestu autostopem z Jablonce do Pelhřimova. V případě úspěchu se stane prvním robotem v Česku, který úspěšně podnikne výlet tímto způsobem. Cestu bude možné sledovat online. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Thoř ze společnosti FYI Prague.
Psycholog: Tyto signály říkají, že je lepší změnit práci
Změnit kariéru se lidé často bojí. Raději zůstávají v práci, která jim nevyhovuje. Zeptali jsme se brněnského psychologa Tomáše Kvapilíka, kdy má cenu o změně kariéry uvažovat a jak ji zvládnout co nejlépe.
Advokát radí, na co si dát pozor, když měníte práci
Možná jste se rozhodli změnit práci. Nebo jste zrovna dostali výpověď. V obou případech je důležité si pohlídat, jak pracovní poměr ukončit a jak co nejlépe začít v novém zaměstnání. Rady jsme připravili ve spolupráci s advokátkou Markétou Nešetřilovou z advokátní kanceláře bpv Braun partners.
Branson odchází z čela představenstva Virgin Hyperloop. Chce dosadit ‚praktičtější vedení‘
Britský miliardář Richard Branson odchází z funkce předsedy představenstva společnosti Virgin Hyperloop One, která plánuje vybudovat superrychlý dopravní systém ve Spojených arabských emirátech a dalších zemích. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámila firma s tím, že potřebuje aktivnějšího lídra.
Singapur je Silicon Valley jihovýchodní Asie
K Singapuru se upírá pozornost všech, kteří nechtějí zůstat pozadu. Proč? Kvůli strategické poloze státu v rámci jihovýchodní Asie, implementaci nejnovějších výsledků technologického pokroku do ekonomiky a v neposlední řadě jde o významnou křižovatku obchodních cest. Od ledna 2016 v zemi působí také kancelář agentury CzechTrade.
Majitel sportovních týmů a kytarista. Deset věcí, které jste o zesnulém Paulovi Allenovi možná nevěděl
V pondělí zemřel v pětašedesáti letech Paul Allen, spoluzakladatel Microsoftu, filantrop, vlastník muzea či majitel sportovních týmů. Když se řekne Microsoft, většina si tuto firmu spojí s Billem Gatesem. Neméně důležitým mužem při vzniku počítačového gigantu však byl i Paul Allen. Poznejte deset věcí, které jste o zesnulém Allenovi možná nevěděli.
Velký módní bratr sleduje už i Čechy. Po e-shopu Zalando na trh vstupuje další německá firma
Postrach pro české módní e-shopy i pro běžné kamenné obchody s oblečením, tak popisují odborníci příchod prodejce About You, dvojky německého trhu hned po webu Zalando. Svou nabídku zpřístupnil Čechům ve zkušební verzi již před dvěma měsíci, ostrý prodej spustil teprve v úterý večer.
Junioři mezi českými miliardáři: Nejmladší dostal firmu od tatínka, nejbohatší je majitel Sparty
Nejbohatším z nich je podle odhadu Forbesu Daniel Křetínský, majitel EPH nebo pražského fotbalového klubu Sparta, jehož majetek časopis vyčíslil na 59 miliard korun, které mu v celkovém žebříčku zajišťují páté místo
Kellner dál zůstává nejbohatším Čechem. Babiš zchudl skoro o pětinu na 75 miliard
Nejbohatším Čechem zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s odhadovaným majetkem v hodnotě 310 miliard korun. Druhý je stále premiér a předseda ANO Andrej Babiš, jeho jmění se ve srovnání s loňským rokem snížilo o 13 miliard na 75 miliard korun.
Chováme se stejně hloupě a nezodpovědně jako před finanční krizí
Podíváte-li se na index S&P 500, jsme na čtyřnásobku toho, co před deseti lety, říká v rozhovoru Ondřej Jonáš, investiční bankéř, který střídavě žije v americkém Bostonu a v Česku. A když se podíváte na časovou osu sta let, finanční krize z roku 2008 je na celé této časové řadě jen malý zoubek. Ale její politické dopady jsou ohromné.
Čtyřicet procent studentů zvažuje podnikání, mají však strach z neúspěchu
Dvě pětiny vysokoškoláků upřednostňují po studiu podnikání, zejména díky výhodám flexibility a možnosti řídit si věci po svém. Láká je i seberealizace, vyšší finanční příjem jako výhodu podnikatelské činnosti zařadili až na čtvrté místo. Velká většina z nich se ale bojí selhání.
Novela má zabránit vyvedení z firmy všeho cenného. A pak zmizet
Nejpozději od poloviny příštího roku bude v zákoně pojistka proti tunelování. Každý významný přesun majetku do spřízněné firmy prováděný v akciovce bude muset schvalovat valná hromada, přičemž ten, kdo má na případného kupce vazby, bude z hlasování vyloučen. A byť půjde o většinového majitele, nebude to mít vliv na usnášeníschopnost.
Členy vedení akciových firem na burze čeká finanční svlékání
Všechny akciové společnosti na evropských burzách budou muset detailně zveřejnit, kolik jejich vedení vydělává. Novinku, již část států už přijala, zavádí evropská směrnice, členské země ji musejí začlenit do svého právního řádu nejpozději k 10. červnu 2019. Cílem novely je vyšší transparentnost, nevýhodou velký zásah do soukromí.