V pondělí zemřel v pětašedesáti letech Paul Allen, spoluzakladatel Microsoftu, filantrop, vlastník muzea či majitel sportovních týmů. Když se řekne Microsoft, většina si tuto firmu spojí s Billem Gatesem. Neméně důležitým mužem při vzniku počítačového gigantu však byl i Paul Allen. Poznejte deset věcí, které jste o zesnulém Allenovi možná nevěděli.
1) Vymyslel název Microsoftu
V roce 1974 vymyslel se svým spolužákem ze střední školy Billem Gatesem programovací jazyk Basic, který se dodnes učí i na některých základních a středních školách v Česku. O rok později Allen s Gatesem založili v Albuquerque v Novém Mexiku společnost s názvem Micro-Soft. Jméno malé firmy, která začínala s 15 zaměstnanci, vymyslel právě zesnulý Paul Allen. Dvouslovný název se následně spojil dohromady.
2) Stál u zrodu první soukromé vesmírné lodi, která se dostala do vesmíru
Vesmírná loď SpaceShipOne v roce 2004 jako první soukromý stroj s lidskou posádkou překonala hranici vesmíru. Allen stál u zrodu této lodi. Návrhář plavidla Burt Rutan zlanařil ke spolupráci spoluzakladatele Microsoftu. Vášnivý příznivec vesmírných letů jeho nabídku přijal a na vývoj prototypu přispěl 20 miliony dolarů.
3) Desetinu jmění za svůj život věnoval na charitu
Paul Allen byl velký filantrop. Jeho donátorská činnost podpořila mnoho užitečných projektů v oblasti vědeckých výzkumů, ochrany přírody, vzdělávacích projektů či umění. Podle amerického Forbesu během svého života vydělal 20,3 miliard dolarů (přes 440 miliard korun). Na charitu přitom daroval téměř desetinu z této částky, konkrétně 2 miliardy dolarů (více než 40 miliard korun).
4) Financoval boj proti ebole
Na boj s touto smrtelně nebezpečnou nemocí věnoval v roce 2014 částku 100 milionů dolarů. Kromě toho společně s vládou USA a Světovou zdravotnickou organizací spolupracoval na evakuaci a léčbě infikovaných humanitárních pracovníků. Zavázal se také k tomu, že poskytne 10 tisíc chytrých telefonů, které by pomohly při shromažďování dat a identifikaci potřeb pro záchranné pracovníky.
5) Sponzoroval pátrání po mimozemšťanech
Allen také finančně sponzoroval soustavu Allenových radioteleskopů (ATA). Tato soustava od roku 2007 mimo jiné pátrá po mimozemských civilizacích. ATA stojí u observatoře v Kalifornii. Na tento projekt Allen přispěl částkou větší než 30 milionů dolarů. Soustava měla mít původně až 350 radioteleskopů, kvůli nedostatku financí však od tohoto plánu upustili.
6) Otevřel muzeum experimentální hudby a sci-fi
Poté, co své angažmá v Microsoftu kvůli nemoci výrazně omezil, začal zvelebovat Seattle. V roce 2000 se zde otevřelo Muzeum populární kultury. Celou výstavbu financoval právě Allen. Jeho přání bylo zasvětit muzeum Jimi Hendrixovi, rodákovi ze Seattlu. Celá stavba je pokryta zhruba 21 tisíci panely z hliníku a nerezové oceli v různých barvách. Podle architekta Franka Gehryho, který muzeum navrhl, má tvar budovy připomínat roztavenou elektrickou kytaru.
S kamarádem z dětství Billem Gatesem založil Microsoft. Paul Allen zemřel ve věku 65 let na rakovinu |
7) Hrál na kytaru v rockové kapele
Paul Allen měl rád umění i kulturu. Byl také nadšeným amaterským rockerem. Se svou kapelou Underthinkers dokonce nahráli v roce 2013 album. Výtěžek z prodejů alba Everywhere At Once putoval na financování vzdělávacích programů v charitativním Muzeu populární kultury.
8) Vlastnil sportovní týmy
Americký podnikatel byl také majitelem dvou sportovních družstev. Vlastnil tým Seattle Seahawks, který hrál NFL, a také basketbalový tým Portland Trail Blazers (NBA). Fotbalový tým koupil v roce 1996, ten basketbalový už v roce 1988. Většina majitelů se snaží dostat do popředí svých sportovních týmů, Allen byl vyjímkou. Nesnažil se vystupovat v médiích a upozorňovat na své sportovní vazby.
9) Chtěl postavit největší letadlo na světě
Stratolaunch, tak se jmenuje letoun, který má být největším letadlem všech dob. Stejnojmennou firmu založil v roce 2011 Paul Allen. Dvoutrupý letoun Stratolaunch má vzlétnout po roce 2020 a má být schopný vynášet rakety do vesmíru. Prototyp letadla již byl představen, váží 250 tun a jeho rozpětí křídel je 117 metrů, je tedy širší než fotbalové hřiště.
10) Osobní počítače by bez něj možná neexistovaly
Je otázkou, zda by bez Paula Allena fungovaly osobní počítače v takové podobě, jakou známe dnes. Bill Gates poté, co jeho kamarád z dětství zemřel, uvedl, že by bez něj svět osobních počítačů neexistoval. Věc, která se nedá Allenovi upřít, je fakt, že technologický svět obohatil o několik svých nápadů a počinů. Zemřela legenda.