Názory
Příspěvky
Spisovatel Vondruška: Opravdu demokracie? Jsou nám předkládány již hotové názory. A kdo má jiný...
Čím méně používáme rozum a zkušenosti z praxe, čím hůře ovládáme jazyk a známe jen hesla, tím méně rozumíme světu, který nás obklopuje, říká historik a spisovatel Vlastimil Vondruška. Je toho názoru, že hranicemi našeho světa jsou právě hranice našeho jazyka. V komentáři pro Mladou frontu Dnes píše, že dnešní společnost se proto nedokáže shodnout na většině elementárních postojů, jelikož díky jazyku a schopnostem jim různí lidé přisuzují různý obsah. V kontextu s tím zmiňuje pojem demokracie nebo klimatickou změnu. A zamyslel se nad tím, proč si vysloužil přízvisko „Babišův pohůnek“.
Nestydatost neliberálních liberálů – Alexander Tomský
Hněvivá slovní bitka ohledně nominace Hany Lipovské do Rady ČT opět vyjevila úsilí tzv. liberálů diskreditovat, umlčet, ukřičet a vyloučit konzervativní kritiku veřejnoprávních médií, nepřipustit paletu názorů, zejména jde-li o věřící katoličku. Kam se poděl pravý liberalismus, tolerance opačného hlediska, ctnost snášenlivosti, schopnost racionálně a věcně argumentovat? Staří liberálové zrušili cenzuru, nepochybovali, že se v diskusi tříbí názory.
Nikdy více otroky a vazaly Berlína a Bruselu
S odstupem tří týdnů po britských volbách je možné analyzovat situaci – vítězství Borise Johnsona je triumfem demokracie nad nevolenými globalistickými elitami. Britové dali jasně najevo, že si nenechají říkat, co je pro ně dobré a co ne, a už vůbec, koho mají či nemají volit. A vykročili po stopách svých předků. Píše Petr Bystroň.
Co znamená brexit – Alexander Tomský
Na otázku, zda chudí a obyčejní lidé mají vládnout, říkám hromovým hlasem ano. (G. K. Chesterton). V Anglii po téměř půlstoletí unijní vlády modernizátorů zvítězila restaurace čili patriotismus, zdravý rozum a obnova národní nezávislosti.
Proč se po 30 letech otevírají témata sovětská armáda, vlasovci, pomníky?
Jak si všímá publicista Vlastimil Podracký, universalisté přitvrdili osočování Ruska a Číny. „Nejspíš je to kouřová clona, aby se něco za zády obyvatel prosadilo, třeba migranti a přepsaná historie ve školách. Musí vytvářet nepřítele (jako kdysi komunisté), aby zdůvodnili svoje totalitní praktiky,“ myslí si. Potřebují dle něj každého oponenta označit jako ruského agenta, stejně jako kdysi komunisté označovali oponenty za agenty imperialismu.
Problém vzdělávání: Investovat do špiček, nebo do inkluze?
Obstarat si vzdělaný národ není snadné, a proto se žebříček hodnocení 15letých studentů PISA ostře sleduje. U Číny se zřejmě uplatnila obousměrná kauzalita – růst bohatství má za následek vyšší IQ a opačně. Západ investuje ohromné prostředky do studentů s nízkým IQ, Izrael do těch, kteří jsou schopni něco dokázat. Píše Pavel Kohout.
Babiše bych vyhodil od zkoušky. Hospodaří stylem po nás potopa, říká expert
Vláda utrácí o sto šest, když se ekonomice daří. A zase si budeme utahovat opasky, až se bude ekonomice nedařit, kritizuje David Marek.
Řvouni! Koncentráky nejsou, zatím. Ševčík, Kubera, Čunek a spol. drtili nejen Milion chvilek. Vážná varování
17. listopad není v Praze dějištěm pouze různě orientovaných oslav, demonstrací či bojůvek, ale též slavnostní konference v žofínském paláci na Slovanském ostrově. Řečníci jako šéf Senátu Kubera, senátor Čunek či lídr Trikolóry Klaus mladší varovali před úbytkem svobody. „Za svobodu musíme nadále bojovat,“ řekl docent Miroslav Ševčík z VŠE, který konferenci organizuje. Kritizoval „řvouny“ z Národní třídy, kteří chtějí ukrást odkaz listopadu 1989.
Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská
Tomáš Ujfaluši jako vzor: 5 rad, jak neskončit po kariéře na dlažbě a bez peněz
Měli slávu, hvězdnou kariéru, miliony na kontě a fanynky jim padaly k nohám. Jenže během sportovního vrcholu nemysleli na zadní kolečka, případně mysleli, ale fušovali do řemesla, kterému nerozuměli. Všechny úspory prošustrovali, až jim zbyly jen dluhy a oči pro pláč. Proč si nevzali příklad třeba z Tomáše Ujfalušiho (41), který neváhal a nejen spořil, ale po kariéře i pracoval a zainvestoval do nemovitostí?
Rozvrat Západu - Alexander Tomský
Evropa páchá sebevraždu. Lépe řečeno, její vlastní představitelé se rozhodli, že svou civilizaci zavraždí - parafrázuji úvodní věty z Podivné smrti Evropy Douglase Murrayho.
Hnus, lži a rozkrádačky, bude vám zle. Martin Koller se podíval pod pokličku eurovoleb. Našel spoustu špíny a pár statečných
Za dveřmi jsou volby do europarlamentu ovládaného německými zájmy. Volby mohou přece jen trochu ovlivnit naši budoucnost, takže účast by měla být hojná. Rozhodně to nevzdávat. Jinak půdou k volbám organizovaně, možná se zpěvem Ódy na radost pouze bezmyšlenkovitě věřící voliči těch, kterým nic neříká vlast, národ, jejich historie, rodina tvořená mužem, ženou a jejich dětmi, slušnost a další pojmy, především čest, na nichž stojí lidská civilizace ve své pozitivní vývojové fázi.
Obchodní válka mezi USA a Čínou bude špatná pro celý svět, říká miliardář Buffett
Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou bude špatná pro celý svět. Řekl to v rozhovoru s finanční televizí CNBC americký miliardář Warren Buffett.
Víte, co se má stavět na Krymu? A další dvě neznámá fakta... Důležité zprávy k Ukrajině od analytika Kollera
Protože v posledním týdnu se u nás konaly pouze komediální šarvátky pro nemyslící voliče a oslava vítězství euromarxistky, tedy silně našminkované služky cizáckých zájmů Čaputové na Slovensku. Vzhledem k tomu, že Čaputová je naprostá nula, mohla by se zařadit bez problémů do vedení stran pražské havlérky.
Profesor Šesták: Nejsme debilové, paní Sommerová. Stydím se za bombardování Srbska, byl jsem tam a toto jsem zažil
Vstup České republiky do NATO před dvaceti lety nám sice zajistil relativní bezpečí, ale zároveň jsme se stali součástí paktu, který krátce poté zahájil nelegální válku proti Srbsku. Profesor Jaroslav Šesták na místě zažil bomby svržené zejména letouny USA, jejich ničivý účinek a bolest nad ztracenými životy.
Vítězné tažení britské premiérky – Alexander Tomský
Už podruhé se pokusí Theresa Mayová vyjednat v Bruselu úlitbu ohledně dohody o brexitu a šanci má slušnou. V prosinci se jí unijní vyjednávači vysmáli, ale dnes už vědí, že Británie tak jako tak 29. března z EU vystoupí, a když už ztratili naději, že Angličany přinutí zvrátit rozhodnutí referenda nebo vyvolat reparát lidového hlasování, tak musí něco vymyslet, aby uchlácholili většinu poslanců Dolní sněmovny a nezpůsobili politický rozvrat, který by skončil divokým odchodem bez smlouvy a pravidel obchodu, což v době nadcházející recese eurozóny má svou váhu.
Rozvody u notářů – ano či ne? Měla by zvítězit varianta, která co nejvíc ochrání děti
Manželé, kteří jsou mocni dohody o majetku, o bydlení a o dětech, by možná nově nemuseli k soudu. Propříště jim může stačit návštěva advokáta, jenž dohodu připraví, a pak je bez dalších komplikací, dotazů a pokusů o smír rozvede každý notář v České republice. O této možnosti, nad kterou se už od září minulého roku vášnivě pře odborná veřejnost, minulý týden informovaly právě Lidové noviny.
Perestrojka liberální demokracie - Alexander Tomský
Známý levicový liberál Timothy Garton Ash, jehož si najal Facebook jako poradce na cenzuru, se v anglickém deníku The Financial Times zamýšlí nad svobodou projevu v článku „Potřebuje Západ perestrojku?” Kouzlo nechtěného! Vůbec netuší, jak se strefil do dnešního neliberálního liberalismu.
Co je Lisabonská smlouva a proč jste o ní nesměli rozhodovat?
Dlouhé roky sleduji, jak málo lidí u nás ví, co je to Lisabonská smlouva. Co všechno nám sebrala, aniž bychom o takové změně mohli rozhodnout. Smlouva, která jako politický podvod změnila za našimi zády pravidla hry v EU, do které jsme vstupovali.
Marné eurooslavy - Alexander Tomský
Povinně optimistické výroky eurobyrokratů ke dvacátému výročí založení euroměny, zejména pěti prezidentů EU, mi připomněly fráze funkcionářů reálného socialismu, dávného tábora míru a socialismu. Za velký úspěch, jak vidno, považují skutečnost, že euro vůbec přežilo, že tu ještě je.
Brexit pomátl českého komentátora - Alexander Tomský
Zoufale rozpolcená britská společnost, exaltované výkřiky médií, bouře v parlamentu, rozdělené rodiny i přátelé. Politický chaos z ostrova doléhá někdy až k nám a někteří naši tamní situace neznalí komentátoři matou české publikum
Byt je dobrá investice a může vydělat, říká expert
Pořídit si investiční nemovitost k pronájmu se stává stále populárnější metodou zhodnocení vlastních prostředků. Než se pustíte do nákupu nemovitosti a než ji vůbec začnete pronajímat, je potřeba si položit několik důležitých otázek. Co brát do úvahy, radí analytik Broker Consulting Martin Novák.
Maisner: Advokacie není jen poslání, ale i obchodní činnost
Začínající advokát, který nemá zrovna ohromující příjmy, ale příspěvky musí platit okamžitě, by si mohl od staršího a již končícího kolegy koupit advokátní praxi. „Ušetřilo by to určité úsilí, které jim nikdo nezaplatí,“ navrhuje v rozhovoru Martin Maisner, člen představenstva advokátní komory.
Pro Středoevropany je státní suverenita posvátná. Zažili její smrt
Společně se zesnulým Riem Preisnerem, českým Středoevropanem a exulantem po roce 1968, je možné se ptát, zda evropská politická, hospodářská, kulturní a mentální realita není natolik rozdílná, že brání většímu sjednocování.
Mileniálové a byznys: emoce, zážitek, exkluzivita a angažovanost
V první polovině 20. století vítězily v byznysu technologické dovednosti. Ve druhé schopnost zvládat psychologii spotřebitelů. V 21. století se úspěch firem, jednotlivců i celých ekonomik rodí tam, kde se daří propojit oba tyto světy – technologické inovace digitálního věku a „4E náladu“ populace nového milénia. Píše Pavel Kysilka.
Oproti Američanům žijeme v ráji, tady se lidé bojí onemocnět, říká Čech
Radek Polomík se do amerického Seattlu přestěhoval kvůli práci ve firmě Microsoft, ale nyní se po pěti letech chce vrátit zpátky do Čech. Protože jak sám říká, zjistil, že se tu máme lépe. „Pět let mi bohatě stačilo na objevení toho, v jak dokonalé zemi žijeme. Obzvlášť miluju Prahu a další malebná místa po Česku. I ty krásný kopečky na Moravě. Máme tu neuvěřitelně hluboký lidi s kulturou a pevnými kořeny, které prostě žádný Američan mít nemůže, i když se je snaží od nás pochytit,“ říká.
Válečný veterán, plukovník Dubec: Potichu se tu vytváří „pátá kolona“ muslimů.
Hrozí náboženská válka. Stejně jako si Němci připravili sudeťáky, dnes máme v Evropě "pátou kolonu" složenou z muslimů. Přestože je s tím třeba něco dělat, přivírají se nad tím oči. To řekl ParlamentnímListům.cz plukovník Alois Dubec, který se zúčastnil pilotního výcviku u RAF. Partyzán z Jugoslávie Tichomir Mirkovič mluví o Mnichovské dohodě jako o jasné zradě.
Zpátky ke kořenům. ‚Zdravá strava nemusí být synonymem pro celoživotní muka‘
Výživová poradkyně Janka Nová nechodí v bílém plášti, ale raději se toulá přírodou, objevuje zapomenuté ovocné odrůdy, chová včely a vaří. Její instagramový účet, který překypuje vydatnými snídaněmi a zelenou barvou, působí dojmem, že zdravá strava nemusí být synonymem pro celoživotní muka bez dobrého jídla.
EU je diktaturou starých elit. Ruska není třeba se bát, řekl Klaus v USA
Bývalý český prezident Václav Klaus v rozhovoru pro americký list The Washington Times řekl, že staré politické elity v čele s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem cíleně likvidují národní státy a zavádějí bruselskou diktaturu.
Bakala se před parlamentní vyšetřovací komisi dostavit musí
Miliardář českého původu Zdeněk Bakala povinnost dostavit se před parlamentní komisi vyšetřující skandální privatizace OKD vědomě porušuje možná proto, aby se před ní nemusel odvolávat na možnost odepřít výpověď v důsledku nebezpečí trestního stíhání. Nebo možná proto, že se mu nechce zpět do Hnusákova, jak České republice přezdívá.