Ekonomika
Příspěvky
„Poslední válka na světě.“ Švihlíková zná souvislosti: EU, USA a hlavně Čína
Vliv Číny na celý svět posiluje. Evropská unie bohužel tuto schopnost vůbec nemá, neumí plánovat na deset, dvacet let dopředu a tušit, kam by se ekonomika měla vyvíjet. Když už si něco naplánuje, tak je to sebedestruktivní, uvedla ekonomka Švihlíková, která v pořadu Inovace republiky promluvila o ekonomických souvislostech. Hovořila i o pojmu Deep State, aneb jak USA ovládá stínová byrokracie, a vysvětlila, proč mezi Bidenovou a Trumpovou politikou není příliš velký rozdíl.
Stavba čínského modulárního reaktoru ACP100 dosáhla dalšího milníku
Výstavba prvního malého modulárního reaktoru na pevnině zaznamenala další důležitý milník. Na reaktor typu ACP100 v čínské provincii Hainan technici instalovali vnější kupoli kontejnmentu. Stavba reaktoru s výkonem 125 MW byla zahájena v roce 2021 a k jeho zprovoznění by mělo dojít v roce 2026.
Neschopná vláda, hloupí lidé. Švihlíková: Teď je třeba najít někoho, kdo zemi zachrání po Fialovi
Ekonomka Ilona Švihlíková hovoří o ideologizaci politiky nebo o tom, jak nás EU zavedla do slepé uličky. „Ekonomicky vzato se Německu před očima rozpadá jeho model. Model založený na střední vyšší přidané hodnotě, silném globálním exportu a sbírání hodnoty z kolonií (včetně ČR),“ popsala. Zmiňuje problematický tlak na českou ekonomiku.
Studie: Téměř veškerá ruská ropa se v říjnu prodala nad stropem
Kyjev - Rusko minulý měsíc vyvezlo téměř všechny své dodávky ropy za cenu, která překračovala cenový strop stanovený skupinou vyspělých zemí G7, napsala ve čtvrtek s odvoláním na studii Kyjevské ekonomické školy (KSE) agentura Bloomberg. Označuje to za poslední známku toho, že západní sankce nedokážou omezit přístup Moskvy k financím pocházejícím z prodeje ropy.
Ruskou ekonomiku neskolila pandemie ani válka. Za sebou nechává i německou
Růst ruské ekonomiky překonává všechna expertní očekávání, ukazuje dosavadní slabost sankcí, shrnuje agentura Bloomberg. Dle MMF (a jeho ukazatele HDP na osobu v mezinárodních dolarech roku 2017) letos ruská ekonomika bude o 5,5 procenta silnější než v předcovidovém roce 2019, česká ale o 2,5 procenta slabší.
Turecké okurky ze Znojma
Je to smutný příběh, a mohl by se nazvat i obráceně: Znojemské okurky z Turecka. Za necelých 700 gramů zaplatíte v řetězci Billa 80 korun, což je v porovnání s výrobními náklady několikanásobně více. Okurky mají na Znojemsku tradici téměř 500 let.
„Připravte se na pád dolaru. Obrovské změny!“ Šokující vystoupení experta
Jak se stal dolar světovou měnou? A proč skončilo legendární JZD Slušovice? I o tom se mluvilo na setkání Klubu 2019 v Trhovém Štěpánově. Hlavním hostem byl bývalý spolupracovník Františka Čuby Petr Blahynka, podle kterého žijeme v době obrovské epochální změny. Promluvil i právník z Bulharska a host z Dominikánské republiky. „Nebude vepřo-knedlo-zelo“? ptá se.
Covid? Dezinformátoři! Ukrajina? Dezoláti... Vyhazování z práce, vězení. Vitásková tuší, co přichází
„To, co se děje, to je takový tichý nástup diktátu, diktátu, který nikdo nechceme, který jsme si nezvolili," řekla v rozhovoru pro Radio Universum někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.
Valorizační kovbojka zastavila nutnou reformu penzí. Zemi čeká bezčasí, na které nemá
Dokud nebude jasné, zda způsob, jakým teď vláda prosadila nižší růst důchodů, není v rozporu s konstitucí, zůstane Česko zablokované ve slepé uličce. Nutně se z ní přitom potřebuje dostat. Už včera bylo pozdě.
Viktor Kožený provedl největší polistopadový podvod. Co dnes dělá v bahamském exilu?
Příchod kapitalismu do Československa přinesl spoustu možností, s nimiž však byly spojeny také příslovečné velké oči. Díky nim poznamenal devadesátá léta mimo jiné obrovský finanční podvod, jehož hlavní viník nebyl dodnes potrestán.
Jak se daní pronájem?
Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou daňovým výdajem.
Jak vysoké jsou důchody v Česku: Známe nová čísla za rok 2020
Česká správa sociálního zabezpečení zveřejnila nejnovější hladiny starobních důchodů, které pobírají senioři v Česku. Nejčastější výše důchodu se pohybuje mezi 12 až 16 tisíci korun.
Víc než polovina Čechů letos nedosáhne na mzdu, za kterou se dá důstojně žít
Minimální důstojná mzda je částka, za kterou lidé pracující na plný úvazek zvládnou při stávající hladině cen pokrýt výdaje za všechny běžné věci. V letošním roce tato mzda stoupla na 32 438 Kč hrubého, respektive 37 987 Kč hrubého pro Prahu. Vypočítali ji sociologové z Platformy pro minimální důstojnou mzdu a experti z Nadace Friedricha Eberta.
Na daních za loňský rok přinesla státu nejvíce Škoda Auto, dále Česká spořitelna a ČSOB
Na dani z příjmu právnických osob stát loni nejvíce získal opět od společnosti Škoda Auto, a to počtvrté v řadě. Na druhém místě žebříčku, který sestavuje ministerstvo financí, zůstala skupina České spořitelny. Třetí se stejně jako o rok dříve umístila skupina ČSOB. Na čtvrtém místě skončila Komerční banka, předloni pátá. Páté místo patří automobilce Hyundai.
Semafor krizí ohrožených oborů ukazuje, jak Česko zaspalo. Sází na umírající odvětví
Poradenská společnost Simon-Kucher sestavila pozoruhodný semafor odvětví. Ukazuje, jak světové podniky překonávají koronakrizi. A Česko z dat nevychází nijak nadějně. Dolů ho táhne příliš těsná závislost na ohroženém automobilovém průmyslu. Dle expertů by se ale mělo orientovat spíše na digitální sféru. "Oslavujme spíše český software než plné parkoviště nových aut," říká analytik Vít Hradil.
USA do ekonomiky napumpují tři biliony dolarů, schválila Sněmovna reprezentantů
Washington Americká Sněmovna reprezentantů v noci z pátku na sobotu SELČ těsně schválila rekordní balíček na podporu ekonomiky, který dosahuje mamutí částky tří bilionů dolarů (72,92 bilionu korun). Zákon navržený demokraty nyní poputuje do republikány ovládaného Senátu. Zákonodárci schválili také legislativu potřebnou k zavedení bezprecedentního hlasování na dálku, informovala agentura AP.
Koronavirus nevyvolal chaos světové ekonomiky. Jen jej urychlil
Začala další ekonomická krize. Způsobil ji pád ceny ropy, jehož důsledky znásobila šířící se nákaza koronavirem COVID-19. Přichází doba, kdy budou rozhodovat rezervy, jež vlády vytvořily, a „fortelnost“ národních ekonomik. V současnosti však nelze predikovat, jak dlouho bude epidemie trvat, ani její následky. Píše Vratislav Ludvík.
Jaderní osmdesátníci. Reaktory stárnou, odchody do důchodu se odkládají
Ve Spojených státech před pár dny schválili vůbec nejdelší prodloužení životnosti jaderné elektrárny. Dva floridské reaktory získaly speciální povolení a od svého spuštění tak mohou fungovat až osmdesát let. Stárnutí jaderných zařízení můžeme pozorovat i v Česku.
Hlavní potíž Česka: Nízká produktivita práce
V porovnání s jinými evropskými zeměmi činila loni zdejší produktivita na jednu odpracovanou hodinu necelých 76 procent. To znamená, že Češi odedřeli o dost víc hodin, aby se dostali na stejný zisk jako kolegové v zahraničí. Tratí na tom oni sami ve své výplatnici a množství volného času, tratí firma v zisku i národní hospodářství.
Exportér roku je opět Škoda, loni vyvezla auta za 377 miliard. Skokanem je výrobce obráběcích strojů
Vítězem jubilejního 25. ročníku soutěže Exportér roku se tak jako v předchozích několika letech stala automobilka Škoda Auto. První místo v kategorii podle nárůstu exportu získal výrobce obráběcích strojů TOS Varnsdorf. Výsledky v pondělí v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze vyhlásila Hospodářská komora ČR. Poprvé bylo součástí akce také setkání s účastníky podnikatelských misí Roztáčíme kola českého exportu. Poprvé se také soutěžilo v osmi kategoriích.
Spočítáno: O kolik se od ledna zvednou v Česku všechny důchody
Čeští důchodci dostanou od ledna 2020 vyšší penze. Valorizovat se budou všechny druhy důchodů, tedy nejen starobní, ale také invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí. O zvýšení není třeba žádat, proběhne automaticky.
Peněz je všude spousta, nejlepší je nacpat je do matrace, radí investor
Český národní zájem existuje. A je třeba o něm mluvit
Na otázku, jaký je náš současný národní zájem, hledala odpověď konference Český národní zájem, již v Černínském paláci, sídle ministerstva zahraničí, 14. května uspořádala společnost Mafra. Zúčastnili se jí vrcholní politici a byznysmeni. Mezi hlavní řečníky patřil premiér Andrej Babiš a prezident společnosti Deloitte Josef Kotrba.
Kapitál ze zemí mimo EU bude muset odhalit majitele i původ peněz
Pracovní tým složený ze zástupců ministerstev a zpravodajských služeb připravuje speciální mechanismus, jímž se budou kontrolovat zahraniční investice, jež by mohly ohrožovat české bezpečí nebo svrchovanost. Jde o drastickou změnu – dosud Česká republika neměla žádný nástroj, jímž by mohla zahraniční kapitál střežit, natož zakázat.
NĚMECKO: Díra čili Das Loch
Německé hospodářství v posledním půlroce významně zpomalilo. Třetí kvartál roku 2018 skončil dokonce mírnou kontrakcí (-0,2 % proti předešlému kvartálu), čtvrtý pak šnečím růstem 0,1 %. Celkový růst za rok 2018 sice činí 1,5 %, ale celý tento růst se uskutečnil na v první půlce roku a potom nastala stagnace.
Přijde krize? Šéfové světových firem čekají horší časy
Podle názoru světových generálních ředitelů se blýská na horší časy. Tři z deseti (29 procent) očekávají v roce 2019 zpomalení růstu světové ekonomiky, vyplývá z globálního průzkumu poradenské společnosti PwC. Jde o nejvyšší hodnotu od roku 2013, například v loňském roce bylo o poklesu růstu ekonomiky přesvědčeno jen pět procent šéfů.
Velká část mladých se v podmínkách pro půjčky od bank neorientuje
Mladí lidé do 30 let se nevzdávají snu o vlastním bydlení, přestože je kvůli doporučením České národní banky oproti minulosti obtížnější na hypotéku dosáhnout. Problémem také je, že jsou často na počátku kariéry, a proto nemají dost naspořených prostředků na získání úvěru a jejich plat nestačí na splátky například větší nemovitosti.
Jednočlenných domácností v Česku přibývá. ,Singles’ jsou hlavními zájemci o malé byty
Až třetina Čechů s nikým nesdílí svou domácnost. Takzvaných single žijících lidí přitom do budoucna ještě přibude. „Statisticky jsme v tomto ohledu v okolí průměru EU,“ říká sociolog Marcel Tomášek, který se problematikou singles dlouhodobě zabývá.
Londýn loni přilákal nejvíce technologických investic v rámci EU
Britský Londýn v loňském roce zůstal nejoblíbenější destinací pro investice do technologií v Evropě. Londýnské technologické společnosti získaly od fondů rizikového kapitálu 1,8 miliardy liber (51,3 miliardy Kč), což byl téměř dvojnásobek částky, kterou se podařilo získat německému Berlínu na druhém místě. Celkové investice v Evropě však mírně klesly na 10,44 miliardy liber z 10,47 miliardy GBP v roce 2017. Vyplývá to z databáze společnosti PitchBook.
Česko potřebuje generovat lídry, krizi pocítí lidé v exekuci, říká ekonom
Mzdy v metropoli ještě porostou, ale těm německým se jen tak nevyrovnají. A pokud Česko nezmění vzdělávací systém, tak se to možná nestane nikdy. „Aby se ekonomika prosadila, školství musí generovat lídry,“ říká v rozhovoru ekonom Filip Pertold. Firmy se při potížích zbaví předlužených lidí jako prvních, dodává.