„I za zdravého psa zaplatí jeho majitel za veterinární péči minimálně tisíc korun ročně, v případě nemoci může vynaložit desítky tisíc korun,“řekla prezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Radka Vaňousová. Komora nyní sdružuje více než 4000 soukromých lékařů, před necelým desetiletím v ní bylo o 500 zvěrolékařů méně. I tak je soukromých veterinářů nedostatek.
Náklady na zvíře se značně liší podle velikosti psa, už jenom kvůli množství léčiv, které například při anestezii dostane. „Pokud budeme počítat s tím, že to zvíře je zdravé, tak pravidelné náklady na očkování a odčervení jsou kolem tisíce korun ročně,“ uvedla Vaňousová. V případě nemoci však podle ní suma za veterináře může dosáhnout desítek tisíc korun, zejména při onkologických onemocněních. Kolem 2000 korun může stát i běžný zákrok - odstraňování zubního kamene.
Pořídit si zvíře je jako pořídit si dítě. Stojí to peníze a čas, říká veterinářka |
Majitelé zvířat platí za své miláčky stále více peněz. Proti výlohám na léčbu úrazů a nemocí svých zvířat se mohou pojistit. Například na úraz s plněním do 20.000 korun ročně se dá pojistit i za sto korun měsíčně. Majitelé zvířat podle šéfky komory díky pojištění více řeší operace za desítky tisíc korun nebo diagnostická vyšetření, které dříve hradit nechtěli.
Veterinářů sdružených v komoře je kolem 4100. Na rozdíl od humánních lékařů v oboru není takový problém s věkovou skladbou, kdy lékaři odchází ve velkém do důchodu. Problémem jsou však podle prezidentky odchody na mateřskou a následná péče o dítě. „Ženy po mateřské mají zpravidla problém vrátit se zpátky, ta práce se následně nedá dělat na plný úvazek,“ vysvětlila Vaňousová. Nemá ale informaci o tom, kolik veterinářů pracuje na plný úvazek a kolik na částečný.
Češi za péči o domácí zvířata utratí podle údajů statistiků zhruba dvě miliardy korun ročně. Do výdajů jsou zahrnuty všechny služby, tedy veterinární péče, ale třeba i kosmetické salony nebo zvířecí hotely. Při započtení nákladů na pořízení zvířete, krmiva a dalších potřeb pro chov částka činí 12,6 miliardy korun ročně, uvedl loni Český statistický úřad. Výdaje na veterinární služby se postupně zvyšují.
Veterinární lékařství v Česku si v těchto dnech připomíná sto let od svého založení. V Brně vznikla 12. prosince 1918 Vysoká škola zvěrolékařská, která nyní funguje pod názvem Veterinární a farmaceutická univerzita.