Vždycky ji zajímala péče o člověka, jak funguje lidské tělo, proto šla na zdravotnickou školu a pokračovala na farmaceutické fakultě v Hradci Králové. „Devět let jsem studovala o nemocech a jejich léčbě léky, ale čím víc jsem věděla, zjišťovala jsem, že důležitější než prášky je pro zdraví prevence, která je také mnohonásobně levnější, účinnější a přirozenější. Kvalitní jídlo, to skutečné, pro mě vždycky bylo podstatné,“ říká Margit Slimáková
Pak přišla na vysokou a dozvídala se o negativních účincích léků. „Když nám řekl děkan hned po přijetí, že asi 25 procent pacientů má potíže z nežádoucích účinků léků, byl to pro mě šok. Tak jsem začala vyhledávat informace o tom, jak nemocem předcházet, o výživě, pohybu, péči o své tělo,“ vzpomíná na začátky své budoucí kariéry Slimáková.
Po revoluci jeden z vyučujících začal podnikat, tak mu pomáhala v kanceláři a zároveň všem radila, co mají jíst, aby jim bylo dobře. A dařilo se jí. „Ti manažeři začali chroustat celozrnné pečivo, zeleninu, moje pomazánky a já zjistila, že umím přesvědčovat. Nakonec jsem dostala v té firmě víc prostoru a za jejich peníze i jméno jsem organizovala výrobu zdravé výživy a později jsem o ní začala i přednášet. Bylo mi dvacet, studovala jsem, pracovala a přednášela dospělým o tom, co mají jíst.“
Fotogalerie |
Dnes působí jako specialistka na zdravotní prevenci, přednáší, píše články a knihy. Má řadu fanoušků, ale také kritiků. „Potravinářskému průmyslu vadí, že kritizuji jejich nezdravosti a klamavá tvrzení. Propagátoři diet a dietních zázraků neradi slyší, když učím lidi zdravě jíst bez potřeby jejich diet a dietních produktů. Expertům, kteří roky propagovali margaríny s trans tuky nebo jiné dietní nesmysly, vadí, že poukazuji na jejich pochybení. Zásadní pro mě je, že kritici zpravidla jen obecně napadají moje vyjádření a doporučení. Když požádám, aby našli jakoukoli citaci, co jsem výživově špatně poradila, nenajdou ji,“ říká.
Za největší výživový nesmysl, který jsme přijali za svůj, považuje potravinovou pyramidu. „Říkám tomu největší omyl moderní výživy. Pyramida určuje, co máme jíst, v jakém poměru, kolik bílkovin, tuků, sacharidů a váže se k tomu i tvrzení, že potřebujeme jíst často malé porce. Jsem přesvědčená, že neexistuje jediný ideální poměr živin nebo kalorií pro všechny lidi na světě a pro všechna roční období,“ míní.
Podle Margit Slimákové jsou tyto věci velice individuální a mohou existovat lidé, kteří prospívají na zcela jiných poměrech, než říká potravinová pyramida. „Dnes je třeba velmi populární nízkosacharidové stravování s vysokým množstvím tuků, kdy je pyramida naprosto zbořená, přitom to mnohým lidem vyhovuje a prospívá. Podstatou zdravé stravy nejsou žádné jednoznačně dané poměry živin, gramy, sledování kalorií, žádná kvantita, ale kvalita,“ uvádí Margit Slimáková.
Jak tedy jíst a nepřibírat? Základem jsou kvalitní potraviny, kterými se nepřejídáme a nemusíme tak kontrolovat, kdy a kolik toho sníme. „Podle mě je největší omyl říkat lidem, aby se hlídali, počítali kalorie, jedli dietní produkty. To nás dovedlo k dietám, které stejně po čase porušujeme, ke stresu z jídla, špatnému pocitu a strachu z něj. Dnes je většina lidí na dietě, po dietě, před dietou, ale pořád to nefunguje, máme zde epidemii obezity a nemocí, které s ní souvisejí.“
Margit Slimáková (49)
|