Pokud nájemník doložku podepíše, k čemu se zavazuje?
Nájemník svým podpisem tzv. dohody se svolením k vykonatelnosti souhlasí s tím, že pokud přestane hradit nájem podle podmínek uvedených v nájemní smlouvě, po domluveném období může být přikročeno k jeho vystěhování. Nájemní smlouva však musí být uzavřena na dobu určitou.
Jaké jsou přednosti této doložky, když ji sepíše notář?
Majitel nemovitosti může okamžitě konat, protože díky existenci dohody se svolením k vykonatelnosti případ vůbec nejde k soudu. Exekutor neplatiče tedy rovnou vystěhuje a majitel může pronajmout nemovitost někomu jinému. Odpadá mnohdy zdlouhavá soudní pře, během které se může neplatič například účelově odvolávat.
Jak to proběhne v praxi – tedy jaké kroky musí majitel bytu podniknout, aby problematického nájemníka vystěhoval?
Uplyne-li sjednaná doba nájmu, pak na příslušný soud stačí podat návrh na exekuci, na jeho základě pak tento soud exekuci nařídí. Tento proces je poměrně rychlý, obvykle se tak děje v řádech dní.
Kolik sepsání doložky u notáře stojí?
Podle sazebníku jde o částku tři tisíce korun plus DPH.
Lze se na základě této doložky snadněji domoci i dlužného nájemného?
Ano, ale může se stát, že dlužník vyhlásí osobní bankrot a o většinou nízké splátky všech jeho známých dluhů se majitel nemovitosti bude dělit s ostatními věřiteli. Jednoznačně největší výhodou dohody se svolením k vykonatelnosti je tedy to, že se majitel problémového neplatiče při skončení nájmu rychle zbaví. Toto je totiž stále větší problém – neplatící nájemníci se často odmítají vystěhovat. A dostat je z nemovitosti soudní cestou může být značně problematické.
Radim Neubauer (1977)
|
Jak dlouho může v Česku trvat soudní tahanice o dlužné nájemné?
Dostat nájemné z neplatiče je často běh na dlouhou trať, proto majitelé nemovitostí považují za svou výhru už fakt, že se jim neplatiče podaří vystěhovat a pronajmou byt někomu, kdo nájemné platí řádně.
Nejvhodnější je doložku nájemníkovi předložit při sepisování nájemní smlouvy. Proč je to optimální krok?
Jednoznačně proto, že si jasně stanovíte pravidla hned na začátku a hned od prvního dne máte jistotu, že nebudete na případného neplatiče doplácet. Když tento krok navrhnete v průběhu vztahu, nemusí na něj protistrana přistoupit.
Pokud již nájemník v bytě bydlí na základě staré nájemní smlouvy, lze mu doložku předložit k podpisu i dodatečně? Jak v takovém případě postupovat?
Ano, nájemníkovi navrhnete separátní dohodu se svolením k vykonatelnosti, která tedy není součástí smlouvy. Dokument obě strany u notáře podepíší a majitel nemovitosti tak získává jistotu, že nebude muset v případě porušení smlouvy – tedy neplacení nájmu – čekat na verdikt soudu. Znovu opakuji, že tato dohoda je v zásadě proveditelná jen v případě nájmu sjednaného na dobu určitou.
Podobně dohoda se svolením k vykonatelnosti funguje i v případech například půjčování peněz. Tuto dohodu, díky které se nečeká na rozhodnutí soudu, tedy lidé podepisují i v jiných případech.