V posledních žebříčcích českých miliardářů figuruje Vladimír Kovář s odhadovaným majetkem 2,1 miliardy korun někde ve druhé padesátce. Podíváme-li se však na nejčerstvější výsledky jeho skupiny Unicorn, vypadá to, že Kovářovo jméno se v podobných přehledech bude v dalších letech posouvat spíše nahoru.
Holding, jehož hlavní část příjmů pochází z vývoje a prodeje sofistikovaných informačních systémů, totiž stále roste. Minimálně pokud jde o konsolidované tržby, které za rok 2016 dosáhly více než 2,7 miliardy korun. Meziročně je to nárůst o desetinu.
Při pohledu na graf, který zaznamenává výsledky skupiny od jejího vzniku, ale nejde o nic překvapivého. Unicorn roste podobným tempem téměř nepřetržitě od roku 1990, kdy ho Kovář coby jednoho z prvních výrobců softwaru u nás založil. Stačilo mu šestnáct let, aby z něj vybudoval domácího lídra s pětinovým podílem na trhu. Kovářovy ambice ale sahají dál. Mnohem dál.
◼ Internet of Things neboli IoT je označení pro digitální propojení fyzických zařízení s přístupem k internetu. Věci spolu díky tomu mohou samy "komunikovat".
◼ Jako příklad využití odborníci rádi zmiňují chytrou chladničku, která sama načte čárové kódy potravin, a když dojdou, přes internet automaticky objedná nové.
◼ Komunikovat spolu ale mohou i automobily a domy, lampy veřejného osvětlení nebo chytrá žárovka s televizorem, které se budou umět dohodnout, jak teplé by mělo být v místnosti světlo, když se zrovna díváme na film.
"Oproti roku 2006, kdy jsme se v Česku dostali do čela, jsme už dneska dvojnásobní. Ale i tak jsme vlastně pořád na začátku. Když se srovnáme s největšími výrobci informačních systémů z USA, zůstáváme trpaslíkem. Já chci z Unicornu udělat opravdu globální společnost se stamiliony uživatelů všude po světě," popisuje pětapadesátiletý byznysmen.
Co všechno je Jednorožec
Když Kovář mluví o Unicornu (anglický výraz pro jednorožce), myslí tím celé portfolio několika desítek firem. Oficiálně ale do skupiny Unicorn a.s. patří jen trojice společností Unicorn Systems, Unicorn Universe a Unicorn Learning Centre, což je právnická osoba pro Kovářovu soukromou vysokou školu Unicorn College a školicí centrum.
Tím vůbec nejdůležitějším je první z "Jednorožců" s přívlastkem Systems. Spadá pod něj veškerý vývoj a prodej klíčových firemních softwarů včetně těch nejdůležitějších pro banky, pojišťovny a energetiku, jež skupině dohromady vytvářejí okolo 65 procent tržeb. Vedlejší Unicorn Universe pak slouží jen jako poskytovatel takzvané "digitální stavebnice informačních systémů", pomocí které si mohou zájemci poskládat internetový software z předem naprogramovaných aplikací podle vlastního přání.
Programy od Unicornu dnes řídí například elektrické přenosové soustavy ve Velké Británii, Skandinávii, Švýcarsku, Rakousku, Slovensku a nejnověji od loňska i v Albánii. Silnou pozici na evropském energetickém trhu si Kovář snaží pojistit nejen vlastním vývojem, ale i občasnými akvizicemi. Před necelým rokem koupil třeba tuzemského dodavatele geografických programů HSI, odhadem za vyšší jednotky milionů korun.
Infografika
Vývoj tržeb UnicornuDalší jeho systémy používají velké energetické společnosti Veolia a Innogy. Z bank zase Unicorn dodává softwary pro správu obchodních aktivit a distribuci finančních produktů rakouské Raiffeisenbank, Royal Bank of Scotland nebo Komerční bance, České spořitelně, ČSOB a desítkám dalších.
Kovářova skupina navíc vyrábí i systémy pro řízení logistiky, obchodních procesů, pro internetové obchody, správu financí a další. Díky tomu patří mezi jeho zákazníky i velcí průmysloví výrobci Škoda Auto a Linet nebo nadnárodní maloobchodní řetězce Tesco a McDonald's. Dohromady obsluhuje Unicorn přes 300 firem z 25 zemí světa.
"Nezaměřujeme se na specifické obory. Děláme obecně robustní softwary, jejichž využití může být jakékoliv. Já vždycky říkám, že Unicorn je jako stavební firma. Vyrábíme velké stavby a je nám jedno, jestli v nich budou bydlet lidé, vyrábět se auta nebo tam bude vepřín," popisuje byznys "Jednorožce" jeho zakladatel.
Další částí skupiny je holding Plus4U, který Kovář v roce 2009 formálně vyčlenil ze struktury Unicornu a udělal z něj sesterskou společnost. Fakticky ji ale stále chápe jako součást jedné velké organizace.
Holding Plus4U prvotně sloužil jako poskytovatel různých IT vylepšení pro zaměstnance Unicornu a jejich rodiny. Během několika let ale přerostl v komerční skupinu s půlmiliardovým obratem, která nabízí méně komplikované IT systémy jednotlivcům, živnostníkům a maloobchodům − třeba pro účetnictví nebo organizaci práce. "Dneska už je v Plus4U skoro třicet menších firem včetně virtuálního mobilního operátora, cestovky a stavební firmy. Vyrábíme ale i nábytek nebo máme internetový obchod, který vám sežene cokoliv, na co si vzpomenete," vyjmenovává Kovář.
◼ Vystudoval matematické inženýrství na pražském ČVUT. Hned po škole začal pracovat jako programátor. V roce 1990 založil vlastní firmu Unicorn a začal podnikat v IT. Dnes jde o jednu z největších a nejuznávanějších českých společností v oboru.
◼ Sám Kovář patří mezi nejvýstřednější české miliardáře. Se svými zaměstnanci si tyká a v kancelářích sídla Unicornu v pražských Holešovicích chodí obvykle bez bot.
◼ V roce 2008 získal titul Podnikatel roku. Ještě více se ale proslavil o rok později, když upozornil na možnou manipulaci s veřejnou zakázkou Českého statistického úřadu.
◼ Má majetkový podíl ve výrobci outdoorového oblečení Rejoice a vlastní několik nemovitostí včetně Petrovy boudy v Krkonoších.
Žádná z firem Kovářova impéria nemá vlastní kanceláře. Lidé místo toho po vzoru technologických korporací jako IBM nebo Apple pracují ve sdílených prostorech označovaných jako Executive Briefing Center. "Tam chodí nejen naši zaměstnanci, ale i studenti Unicorn College nebo úplně cizí lidé, kteří u nás nepracují," pokračuje byznysmen, jenž soukromě vlastní i menší realitní portfolio.
Mimo jiné je od roku 2007 majitelem Petrovy boudy v Krkonoších, kterou prý koupil, protože se mu nelíbilo, že chátrá. Čtyři roky nato památkově chráněná dřevostavba vyhořela. V médiích se tehdy dokonce objevily spekulace, že ji Kovář nechal podpálit schválně, aby se vyhnul složitým vyjednáváním s památkáři ohledně rekonstrukce. Podnikatel to ale důrazně odmítal. Loni pak začala na stejném místě výstavba nové Petrovy boudy.
Budoucnost je internet věcí
Sám Kovář během rozhovoru několikrát zmínil, že denní podnikání Unicornu ho už dnes vlastně ani moc nezajímá. Místo toho tráví poslední dva roky většinu pracovní doby u počítače a programuje.
"Vždy jsem byl hlavně programátor. S tím jsem taky firmu po revoluci rozjížděl. V posledních letech jsem z toho ale vypadl, protože jsem musel řešit spoustu jiných věcí kolem skupiny. Dokonce se začalo stávat, že mi naši vývojáři na poradách říkali: to neřešte, tomu stejně nebudete rozumět," vypráví.
Měl prý tehdy pocit, že před ním podřízení tají některé technické problémy. A tak, aby byl více v obraze, vzal na Štědrý večer v roce 2014 do ruky laptop a začal se sám doučovat nejnovější trendy. Brzy nato seznámil kolegy s projektem, který má být vstupenkou Unicornu k rychlejší globální expanzi.
Infografika
Co vlastní Vladimír Kovář"Budoucnost technologií je internet věcí. Digitální propojení strojů a věcí navzájem už dnes řeší všichni velcí hráči v IT od IBM přes Microsoft po Apple. Podle odhadů bude v roce 2020 on-line už 50 miliard věcí, což vytvoří obrovské nároky na datovou infrastrukturu a zároveň obchodní prostor pro její poskytovatele," pokračuje.
A na takzvaný IoT (Internet of Things) se chce Kovář s Unicornem v budoucnu zaměřovat. Spolu s kolegy proto navrhl novou softwarovou architekturu − jakousi hrubou stavbu informačních systémů − která umožní lépe propojit servery, přes něž probíhá komunikace mezi zařízeními.
"Pro další rozvoj internetu věcí je to důležité řešení. Umožňuje totiž efektivněji využívat výpočetní kapacitu fyzických serverů a zároveň zrychlit operace, které na nich probíhají. Popsal bych to tak, že jsme postavili novou výrobní linku pro moderní programy, jež usnadní komunikaci mezi věcmi," popisuje Kovář.
Samotná architektura ale Unicornu vydělávat nebude. Prodávat bude firma až nové aplikace a programy, jež na ní budou postavené. "Půjde hlavně o komplikovanější cloudová řešení, která budou v nejbližších letech potřebovat úplně všichni. Jsem přesvědčený, že nám je budou rvát z rukou zákazníci z celého světa," dodává Kovář.
Prvním, kdo o nové programové řešení nazvané dlouze "Unicorn mobile-first IoT-ready cloud architecture" projevil zájem, je americký Microsoft. Jeho představitelé už si dokonce pozvali vývojáře Unicornu, aby novou architekturu prezentovali na jeho odborných konferencích.
Česká IT skupina navíc pracuje i na dalších chytrých technologiích. Třeba na softwaru, který umožní na jakémkoliv zařízení s monitorem a připojením k internetu − třeba na televizi, chytrých hodinkách nebo smartphonu − otevřít stejný program s totožným grafickým rozhraním.
Pokud se Kovářovy odhady naplní a jeho nové systémy uspějí, budou přes ně moci za několik málo let komunikovat miliardy lidí i přístrojů. Unicorn by to zřejmě katapultovalo k tržbám ve stovkách milionů dolarů. A jeho vlastníka do nejužší elity českých boháčů.