Pocházel ze staré soukenické rodiny, měl tři sourozence. Velkou budoucnost předznamenávalo Wannieckovi už studium. Chodil na vídeňskou polytechniku a Polytechnikum Karlsruhe. V pětadvaceti letech pak podnikl studijní cestu do Londýna a Skotska.
Základ svého podnikání položil ve chvíli, kdy postavil na zahradě svého domu v Trnité ulici malou továrnu, kterou rozvinul v průmyslový areál, kde se vyráběla zařízení pro cukrovary nebo turbíny i parní stroje. To byl také začátek dnešní Vaňkovky, kde aktuálně sídlí obchodní centrum a Fait Gallery.
Fotogalerie |
Vždy se dokázal postarat o lidi, kteří v jeho fabrikách pracovali. Kromě zavedení nemocenské také na kopci nad Viniční ulicí v Židenicích nechal na konci 19. století vybudovat čtyři cihlové domy. Tomuto území se proto říká Wannieckova kolonie.
„Měly sloužit dělníkům jako ozdravovny a rehabilitační zařízení pro nemocné a zraněné dělníky z jeho továrny. Bylo to součástí Wannieckova programu na podporu sociální úrovně dělníků,“ píše se v internetové encyklopedii dějin Brna.
Poslední roky života pak strávil v zahraničí. V roce 1903 se přestěhoval do Mnichova a později na sever Itálie. Zemřel v italském Meranu, pohřbili ho v Mnichově.
Jméno školy po manželce
Wanniecka jako zakladatele Vaňkovky připomíná přímo v areálu v budově Adam Gallery jeho portrét. „Zachránili ho po bombardování Mnichova během druhé světové války. Do Brna ho v roce 2006 při slavnostním otevření galerie přivezl vnuk Friedricha Wanniecka – Wolfgang Wannieck,“ uvedla Eva Staňková z občanského sdružení Vaňkovka.
Přímo v obchodním domě v kanceláři ředitele se nachází ještě jedna významná připomínka Fridricha Wanniecka – sádrová busta.
Wannieck se proslavil i mimo Brno. Po své manželce pojmenoval ovocnářskou školku a letní sídlo v Želešicích na Brněnsku. Victoria Wannieck Baumschule založil v roce 1877 spolu s Franzem rytířem von Felbingerem.
Areál postavili na pozemcích staré venkovské usedlosti. Škola si postupně získala dobrou pověst po celé Evropě. Po druhé světové válce se areál rozšířil o JZD Želešice a Státní statek Hajany.
Letní rodinné sídlo dnes slouží jako penzion. Wannieck byl známý také ve Vídni, kde v místním parlamentu reprezentoval brněnskou městskou kurii. Mandát dostal po smrti Gustava Winterhollera, který byl právníkem, státním úředníkem a liberálním politikem německé národnosti. K liberálnímu proudu se hlásil i Wannieck, který se v roce 1891 stal čestným občanem Brna. Inicioval stavbu známého Německého domu na Moravském náměstí, který byl po druhé světové válce vyhozen do povětří.
Friedrich Wannieck
|