Miliardáři a Češi
Kellner nejsympatičtější, Babiš před soud, Bakala nepoctivý
Petr Kellner obhájil své prvenství v žebříčku časopisu TÝDEN 111 nejbohatších Čechů a Slováků, a to nejen v otázce majetku, ale i sympatií českého lidu. Podle devíti z deseti dotázaných vede cesta k bohatství přes dobré nápady. Čtyři pětiny Čechů boháčům jejich majetek nezávidí.
Babiš, Bakala a Kellner. Tato tři jména jsou mezi Čechy stále nejznámější, když přijde řeč na tuzemské miliardáře. Exkluzivní průzkum agentury Médea Research pro speciál TÝDNE 111 miliardářů 2017 ukázal, že každý z uvedené trojice je v povědomí z rozdílných důvodů.
Petr Kellner se u respondentů těší největší oblibě, jako nejsympatičtějšího ho označilo 39 procent. Nejméně kladných hlasů v tomto ohledu získal Zdeněk Bakala. "Odpovědi jsme získali od více než pěti stovek lidí, kteří jsou reprezentativním vzorkem populace České republiky," říká Jan Matějka z agentury Médea Research. Sběr probíhal na přelomu srpna a září letošního roku.
Sympatie k miliardářům v zásadě korespondují s názorem na to, jak přišli ke svému majetku. Za nejpoctivější boháče Češi považují Andreje Babiše a Petra Kellnera. O předsedovi hnutí ANO (zapleteného do dotační kauzy okolo farmy Čapí hnízdo) se však takto vyjádřilo jen sedmnáct procent lidí, tedy skoro o polovinu méně než loni. Majitel skupiny PPF si pohoršil jen o čtyři procentní body (letos patnáct procent). Šest procent dotázaných je přesvědčeno, že žádný z miliardářů není poctivý, přičemž téměř polovina tuto otázku nedokáže posoudit.
V případě, že respondenti dostali na výběr konkrétní jména, tři čtvrtiny lidí, kteří znají bývalého majitele společnosti Avast Eduarda Kučeru, ho považují za poctivého. Druhou příčku s třiasedmdesáti procenty obsadil spolumajitel Penty Jaroslav Haščák, třetí byl vlastník Aquaparku Čestlice Pavel Sehnal (66 procent) a čtvrtý majitel hazardního impéria Synot Ivo Valenta (63 procent).
Symbolem nepoctivosti je pro 52 procent dotázaných někdejší uhlobaron Zdeněk Bakala. Ten byl také druhým nejčastěji zmiňovaným miliardářem v otázce zneužívání své moci. Pomyslným vítězem této "disciplíny" se stal majitel holdingu Agrofert a exministr financí Andrej Babiš, jenž svou moc zneužívá podle více než 41 procent dotázaných.
Babišovi se "dařilo" rovněž v otázce, který z nejbohatších lidí v ČR by měl za svou minulost skončit před soudem. Přes čtyřicet procent lidí zmínilo právě jeho, na této pozici tedy vystřídal Zdeňka Bakalu - pro něho se vyslovilo jen 38,4 procenta dotázaných, zatímco loni to byla více než polovina. Tak razantní změna se dá přičíst době, kdy byl průzkum prováděn. Babišova pověst zřejmě utrpěla kvůli intenzitě propírání jeho dotační kauzy kolem Čapího hnízda a tehdy vrcholícímu vyjednávání o tom, zda ho Poslanecká sněmovna vydá k trestnímu stíhání.
Deset mega ke spokojenosti
Téměř šedesát procent obyvatel chce být bohatými. K takovému statusu by nejvíce lidem stačila částka deset milionů korun. Zdá se, že Češi se ohledně vytoužené výše majetku uskromnili - letos se pro oněch "deset mega" vyslovilo 36,6 procenta dotázaných, zatímco loni to bylo mírně přes 40 procent. Ženy by se spokojily s milionem korun (zmínily ho ve třetině případů), Muži jsou o něco chamtivější, 41,1 procenta by rádo deset milionů a více než pětině z nich by postačovalo sto milionů korun.
Možná to někoho překvapí, ale minimálně podle výsledků průzkumu Češi boháčům jejich majetek nezávidí. Tvrdí to o sobě osmdesát procent dotázaných, což je skoro o osm procentních bodů více než před rokem. To, že mají s bohatstvím druhých trochu problém, přiznalo jen 8,6 procenta lidí. Loni to bylo třináct procent. Jako tři nejčastější důvody uvedli, že bohatí lidé mohou lépe zabezpečit svou rodinu, koupit si, co chtějí, i cestovat a poznávat nová místa. Opačný pól spektra, tedy Češi bez závisti, svůj postoj nejčastěji zdůvodňovali tím, že vyšší jmění přináší větší starosti, může ohrožovat bezpečnost rodiny a blízkých, nebo tím, že s udržováním majetku je spojeno hodně práce. Jenže české obyvatelstvo nechce bohatství miliardářům dopřát bezpodmínečně. Podle 83,5 procenta respondentů (stejně jako loni), se mají majetní věnovat charitě. Peníze by měli posílat dětem, nemocným lidem a do zdravotnictví na výzkum chorob.
Práce, vytrvalost, píle
Jakou cestou by Češi chtěli nejraději zbohatnout? Osmapadesát procent respondentů vidí nejlepší cestu v práci jako takové. Třicet procent by rádo peníze vyhrálo v loterii a skoro deset procent chce nějaký velký majetek zdědit. Meziročně došlo k největší změně u práce a výhry v loterii, loni ji totiž preferovalo 40 procent lidí, vlastní prací za bohatstvím minulý rok chtěla "jen" polovina lidí.
Lidé si uvědomují, že zbohatnout se nedá jen tak a je k tomu zapotřebí určitých vlastností. V 91 procentech případů Češi uvádějí vytrvalost. Pro 86 procent je důležité mít dobré nápady a podle 81 procent lidí je stěžejní být pilný. Necelé tři čtvrtiny věří v potřebu štěstí a zhruba stejné procento považuje za klíčové známosti a kontakty. Jen sedmnáct procent respondentů si myslí, že k majetku vede cesta přes podvádění.
Zajímavé je rovněž vnímání čerpání a zneužívání dotací soukromými společnostmi. Jednačtyřicet procent lidí považuje za legitimní, že firmy mohou dotace čerpat, pětačtyřicet procent si myslí opak. Zbytek neví nebo je mu to jedno.
Téměř polovina Čechů je přesvědčena, že evropské dotace jsou ve větší míře zneužívány významnými firmami. Čtyřicet procent má za to, že velké i malé společnosti dotace zneužívají srovnatelně, a jen každý dvacátý věří, že problém zneužívání dotací se týká častěji menších podniků.
MNOHEM VÍCE SI PŘEČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ SPECIÁLU ČASOPISU TÝDEN 111 MILIARDÁŘŮ - ŽEBŘÍČEK NEJBOHATŠÍCH ČECHŮ A SLOVÁKŮ