Podle iniciativy představuje současná masová migrace ohrožení stability Evropy i jednotlivých členských států EU. Poukazuje na rizika, která vyplývají z údajného umělého mixování nesourodých národů kultur a náboženství. Odmítá nátlak ze strany Německa a Francie, které nutí ostatní země k porušování schengenského prostoru a pak vyhrožují sankcemi Maďarsku, které se snaží pravidla Schengenu dodržovat.
Uprchlická krizeAJLAN: Svět pobouřil snímek mrtvého hocha TRIKY: Běženci si poradí i s bezpečnostním kódem REPORTÁŽ: Jak to vypadá na nádraží Keleti ISLAND:Ostrované zvou uprchlíky k sobě NORSKO: Syřané putují i přes polární kruh ARCHA:Uprchlický trajekt ukuli Poláci, hostil i Putina SOCIOLOG: Migranti jsou pro nás poslové špatných zpráv POMOCNÁ RUKA: Jak Evropa pomáhá uprchlíkům? PŘEHLEDNĚ: Co se děje se zadrženými běženci? |
„Při cestě sem jsem si přečetl rozhovor s panem premiérem. Na otázku, jestli hodlá zasahovat podobně jako v Maďarsku, řekl, ze nic takového nám zatím nehrozí. A to považuji za důvod vydávat tuto vyzvu,“ řekl novinářům bývalý prezident.
Iniciativa vyzývá vládu, aby zabezpečila vnitřní bezpečnost státu a vnější nedotknutelnost hranic a to i s nasazením veškerých sil policie a armády. Dalším požadavkem je odmítnutí kvót a dalších podobných opatření, díky nimž mají být uprchlíci přerozdělováni mezi jednotlivé unijní státy (více o aktuálním návrhu Evropské komise čtěte zde).
„Kvóty jsou žertem, když se podíváte, jak narůstaly v průběhu dnů, týdnu, měsíců. Jakákoli dnes naznačená kvóta je úsměvná vůči tomu, co bude nasledovat později,“ uvedl Klaus.
Vláda by také měla podle iniciativy dodržovat stávající azylovou politiku a odmítnout změny, které by „stimulovaly imigraci“. Případné mezinárodní závazky by měly být schválit občané.
Bývalý prezident Klaus už 10. srpna prohlásil, že současný nápor migrantů vnímá jako zcela zásadní nebezpečí. Podle něj by evropské země měly přijmout opatření na hranicích, která by příchodu uprchlíků zamezila (více čtěte zde).