Jdi na obsah Jdi na menu

Daňové přiznání za rok 2016: stáhněte si interaktivní formuláře

19. 2. 2017

 

Daňové přiznání, které budete nyní vyplňovat, se týká zdaňovacího období za rok 2016. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Letos vůbec poprvé můžete využít administrativní novinku – zjednodušený daňový formulář na dvě stránky. Ale pozor. Tento zkrácený tiskopis je určený pouze daňovým poplatníkům, kteří jsou zaměstnaní a mají tudíž příjmy pouze ze závislé činnosti (dle § 6 zákona o daních z příjmů).

Zjednodušený formulář pro daňové přiznání za rok 2016

(soubor.xlsx pro Excel)

Tento tiskopis není určen pro:

  • poplatníky s příjmy z podnikání, nájmu, kapitálovými příjmy nebo s ostatními příjmy
  • poplatníky s příjmy ze zdrojů v zahraničí
  • poplatníky podávající dodatečné přiznání

Funkčnost formuláře otestovala společnost Mazars.

Jestliže podnikáte, máte živnost, přivyděláváte si podnikáním při zaměstnání nebo získáváte příjmy například pronájmem, uměleckou či jinou samostatně výdělečnou činností, budete muset vyplnit standardní formulář.

Pokud se rozhodnete využít interaktivní formulář iDNES.cz, vyplníte pouze osobní údaje, příjmy, výdaje a chytré tiskopisy vše potřebné spočítají samy. U obtížnějších políček se navíc po najetí kurzoru zobrazuje nápověda.

Standardní formulář pro daňové přiznání za rok 2016

(soubor.xlsx pro Excel)

Poznámka: jiné programy než Excel spočítají daně také správně, mohou však mít potíže například se zobrazením nápovědy, přesným tiskem nebo přenosem rodného čísla do příloh. Formuláře vytištěné z Open Office zkontrolujte a případně upravte velikost okrajů stránky.

Funkčnost formuláře otestovala společnost Mazars.

Vyplnit, vytisknout, podepsat, doručit

Vyplněné daňové přiznání stačí vytisknout a doručit na finanční úřad, odevzdat můžete i černobílou verzi, není nutné spočítané hodnoty přepisovat do originálního tiskopisu ministerstva financí. Zákon totiž stanoví, že použitý formulář musí údaji, obsahem i grafickým uspořádáním odpovídat originálu, a to v tomto případě platí.

Nepřehlédněte

Ale pozor, kdo vlastní datovou schránku, je povinen poslat daňové přiznání v elektronické podobě.

Jestliže chcete využít oficiální formuláře ministerstva financí, najdete je na webových stránkách finanční správy zde.

Než se pustíte do vyplňování, je užitečné si připomenout, jaké novinky pro zdaňovací období za rok 2016, se vás mohou týkat.

Vyšší daňové zvýhodnění na děti

První změnu uvítají rodiny s více dětmi. Za rok 2016 budou odvádět nižší daň z příjmu díky zvýšení ročního daňového zvýhodnění na druhé a další dítě. Zatímco na jedno dítě zůstává roční daňové zvýhodnění za rok 2016 stejné jako v roce 2015, tedy 13 404 korun, na druhé dítě se zvyšuje z 15 804 korun na 17 004 korun a na třetí a další dítě pak z 17 004 korun na 20 604 korun.

„Daňové zvýhodnění může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů, a je-li daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, vzniká nárok na daňový bonus ve výši rozdílu mezi daňovým zvýhodněním a daní z příjmu. Rodina se třemi dětmi si tak díky zvýšení daňového zvýhodnění finančně polepší o 4 800 korun,“ přibližuje daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. Jak dodává, v souvislosti se zvýšením minimální mzdy došlo ke zvýšení dolní hranice příjmu pro vznik nároku na daňový bonus na 59 400 korun.

Další pozitivní zprávou pro rodiny s malými dětmi je zvýšení slevy na dani za umístění dítěte v mateřské škole či obdobném zařízení. Takzvané školkovné se pro rok 2016 zvedlo oproti předchozímu roku o 700 korun na 9 900 korun. Maximální limit školkovného je možné uplatnit na každé dítě.

Důchod za rok 2016 se zdaňuje výjimečně

Další změnu uvítají pracující důchodci. „V daňovém přiznání za rok 2015 museli penzisté, jejichž vlastní příjem ze zaměstnání a dílčí základy daně ze samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu přesáhly v součtu 840 tisíc korun, zdaňovat celý svůj státní důchod bez ohledu na jeho výši,“ vysvětluje Gabriela Ivanco. V červnu 2016 však Ústavní soud rozhodl, že vlastní příjmy důchodců nebudou mít na zdanění důchodu žádný vliv (více o rozhodnutí Ústavního soudu zde).

Pracující penzisté s vysokými příjmy zaplatí tedy letos na dani z příjmu výrazně méně než za rok 2015. „Dani z příjmu fyzických osob za rok 2016 tak budou podléhat pouze roční důchody nad 356 400 korun. Sociální a zdravotní pojištění se z důchodů neplatí nikdy,“ dodává daňová poradkyně.

Pozor u solidární daně

Aby se v interaktivním formuláři správně provedl výpočet solidární daně, je třeba vyplnit ručně i řádky 43 u příjmů podle § 6 a v příloze 1 také řádek 114 u příjmů podle § 7. Pro bližší vysvětlení sledujte nápovědu u jednotlivých políček.

Vyšší limit pro placení solidární daně

Lidé s nadstandardními příjmy musí kromě běžné daně z příjmů platit i daň solidární. Za rok 2016 se bude platit sedm procent navíc z příjmů nad 1 296 288 korun (v roce 2015 limit činil 1 277 328 korun).

„Solidární dani podléhají pouze příjmy ze zaměstnání a samostatné výdělečné činnosti. Příjmy z kapitálového majetku, pronájmu a ostatní příjmy však nikoliv,“ vysvětluje Gabriela Ivanco.

První podnikatelé uplatní slevu na pořízení a provoz EET

V daňovém přiznání za rok 2016 bude možné poprvé uplatnit novou daňovou slevu na evidenci tržeb ve výši maximálně 5 000 korun. Slevu na evidenci tržeb je možné uplatnit pouze jednou, a to ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník poprvé zaevidoval tržbu podléhající dle zákona o elektronické evidenci tržeb.

„V plném rozsahu 5 000 korun si sníží daň z příjmu fyzických osob z důvodu uplatnění slevy na pořízení a provoz EET OSVČ s daňovým základem ze samostatné výdělečné činnosti ve výši 199 tisíc korun a více,“ upozorňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. Jak vysvětluje, tato sleva na dani totiž činí nejvýše částku ve výši kladného rozdílu mezi 15 procenty dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka.

OSVČPřehledy o příjmech a výdajích

Kromě daňového přiznání má většina podnikatelů také povinnost odevzdat přehledy o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zdravotní pojišťovně.

Přehled o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení je k dispozici například na ePortálu ČSSZ. Tiskopis můžete vyplnit elektronicky a poté ho vytisknout a doručit na příslušnou správu sociálního zabezpečení nejpozději do 2. května 2017. Podrobnosti, jak podat Přehled, najdete zde.

Tiskopisy pro výpočet zdravotního pojištění uveřejňují již tradičně na svých webech jednotlivé pojišťovny většinou v podobě interaktivních formulářů. Liší se od sebe jen záhlavím, výpočet je vždy stejný. Na vyplnění a odevzdání přehledu je čas do 2. května 2017. Úhrada musí být provedena do 10. května 2017, resp. do osmi dnů od podání přehledu.

Přehled o příjmech a výdajích pro příslušnou zdravotní pojišťovnu pro rok 2016 (klikněte na odkaz pravým tlačítkem myši a zvolte „Uložit odkaz jako...“):