„Zkrátila by se tím cesta do Hamburku a Rotterdamu o 2400 námořních mil,“ řekl Filip. To je je jen jeden z možných výsledků historicky první návštěvy lídra světové supervelmoci v České republice.
Si Ťin-pching se v Praze zdrží čtyřicet hodin, než zamíří do Spojených států. A české politické špičky v čele s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou doufají, že to bude znamenat i příliv jüanů do Česka.
„Není to jen úvaha, je to skutečně zařazeno v protokolu obou prezidentů,“ řekl iDNES.cz Filip. „Jsou dva velcí zájemci, jak na české, tak čínské straně. Přichází investor, který má zájem. Velký projekt je budoucnost, ale zapojení České republiky do dunajské vodní cesty je už přítomnost,“ uvedl Filip.
Fotogalerie |
Miliarda eur je hrubý odhad výše investice. „Vzestup Číny není hrozbou, ale příležitostí,“ řekl šéf českých komunistů na akci nazvané Zkušenosti pro řízení a rozvoj státu. Dorazila na ni i čínská velvyslankyně Ma Keqing a také početná čínská delegace v čele s Guo Wei Minem, náměstkem ministra Informační kanceláře Státní rady Čínské lidové republiky.
Ve skutečnosti šlo především o propagační akci ke knize čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, která byla na místě k dispozici i v angličtině a němčině, nejen v čínštině. „Myšlenky Komunistické strany Číny ztělesňují plody moudrosti tradiční čínské kultury,“ rozplýval se Guo Wei Min nad knihou nejvýše postaveného čínského politika. Přeložena a vydána bude i v češtině, ujme se toho jedno vydavatelství z Moravy.
„Čínský sen je i snem celého lidstva,“ vykládal Guo Wei Min
„Vykládá podstatu a myšlenky čínského snu. Čínský sen je i snem celého lidstva. Všichni lidé sní o šťastném životě. Věřím, že i český lid sní o šťastném životě a lepší budoucnosti,“ vykládal Guo Wei Min.
„Věřím, že návštěva Si Ťin-pchinga přispěje k prolomení určitého tabu ve vnímání čínského režimu,“ řekl místopředseda Senátu, sociální demokrat Zdeněk Škromach. Seminář se konal pod patronací šéfa Sněmovny, jeho stranického kolegy Jana Hamáčka. Ten ale osobně nepřišel.
OBRAZEM: Podívejte se, kam se má zaříznout Zemanův kanál Dunaj-Odra-Labe |
Poradce prezidenta Miloše Zemana, exministr zahraničí Jan Kohout, mluvil o tom, že Si Ťin-pchingova kniha dává šanci nahlédnout do toho, jak uvažuje současné čínské vedení. „Neexistuje univerzální recept na rozvoj a blahobyt. Neexistuje civilizační model, který má být nadřazen ostatním,“ zastával se Kohout čínského režimu. A zdůrazňoval, že Čína nikoho k ničemu nenutí, ale nabízí ruku ke spolupráci.
Chvála zněla i z druhé strany. „Český krteček zanechal v řadě generací Číňanů hluboký dojem,“ řekl například zástupce China Publishing Group Fang Zhenghui.
Žádný prostor pro kritiku, ale ani pro diskusi
Protože akce byla na pozvánky, dokázali si její organizátoři ohlídat, aby do místa, kde se seminář konal, nepronikl nikdo z kritiků porušování lidských práv v Číně, natož aby se na místě objevila vlajka Tibetu, kterou 10. března z oken Sněmovny vyvěsili politici opoziční TOP 09. Dorazil naopak expremiér Petr Nečas, ale ten byl pouze mezi přihlížejícími na semináři. Pořadatelé neriskovali, že by někdo položil nepříjemnou otázku, a tak vůbec s odkazem na málo času ani neumožnili původně avizovanou diskusi s účastníky akce.
Čínské investice v Česku jsou zatím minimální, ani ne půl procenta z celkového objemu zahraničních investic v zemi. Po zvolení Miloše Zemana prezidentem a nástupu levostředové koaliční vlády v čele s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou se to levicoví politici snaží změnit.
Čínská skupina CEFC, kterou v Česku zastupuje exministr obrany a externí Sobotkův poradce Jaroslav Tvrdík, už získala poloviční podíl v letecké společnosti Travel Service, Pivovary Lobkowicz, majoritu ve fotbalovém klubu Slavia Praha či minoritní podíl ve ve společnostech Jaromíra Soukupa Médea Group a Empresa Media. A od návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga si čeští politici naklonění větší spolupráci s Čínou slibují, že bude finanční expanze z Dálného východu do střední Evropy pokračovat.