Jdi na obsah Jdi na menu

Nejnavštěvovanější polské destinace. Místa, která byste neměli vynechat

 
První místo v žebříčku nejnavštěvovanějších polských destinací asi nikoho nepřekvapí, další už ano. V první desítce ovšem bodují nejen historické památky, ale také významná poutní místa a malebné hory. Čeští turisté ocení, že řada polských magnetů leží jen nedaleko českých hranic, takže k jejich dosažení vám stačí pár hodin autem.
 
 

V čele žebříčku nemůže být nic jiného. Po staletí hlavní město Polského království patří mezi nejkrásnější a nejvyhledávanější místa v Evropě. Staré město je na seznamu památek UNESCO, navíc Krakov měl obrovské štěstí v době druhé světové války, neboť na rozdíl od většiny polských měst utrpěl jen minimální škody. I proto se dnes pyšní tím, že počet jeho návštěvníků překročil magickou hranici deseti milionů lidí.

1.Královský Krakov

 

Krakov se stal hlavním městem Polska na počátku 11. století a do své krásy vyrostl hlavně díky soli z nedalekého dolu Velička, jehož zisky plnily státní pokladnu. Jenže na začátku 17. století došlo k poměrně unikátní situaci, kdy se polský král rozhodl přestěhovat z Krakova do Varšavy a udělat ji novým hlavním městem.

Mezi oblíbené atrakce Krakova patří návštěva královského hradu Wawel s katedrálou a uměleckými sbírkami (Dáma s hranostajem od Leonarda da Vinci), potěší pohled na město z věže kostela Nanebevzetí Panny Marie i prohlídka židovské čtvrti Kazimierz.

2.Čenstochová

Hned druhé nejnavštěvovanější místo je spojené s katolickou vírou. Čenstochová, jinak poměrně velké město se čtvrt milionem obyvatel, je vnímána jako hlavní duchovní centrum našich sousedů a současně jedno z nejvýznamnějších poutních míst Evropy.

Klášter vybudovaný na Jasné Hoře je domovem ikony Panny Marie Čenstochovské, zvané též Černá Madona. Klášter sehrál obrovskou historickou roli, když se v 17. století odmítl podvolit švédské nadvládě a jeho heroický boj vyburcoval Poláky k povstání, které vedlo k vyhnání Švédů ze země. Čenstochovou v loňském roce navštívilo 3,7 milionu lidí.

Za Černou madonou do Čenstochové přichází každoročně přes tři a půl milionu...

Za Černou madonou do Čenstochové přichází každoročně přes tři a půl milionu poutníků.

 

3.Vysoké Tatry

Hned na třetím místě jsou hory a příroda, konkrétně Tatranský národní park, který ročně přiláká na 3,3 milionu návštěvníků. Mnoho z nich si nenechá ujít výstup na nejvyšší horu Polska, kterou jsou 2 503 metrů vysoké Rysy, přístupné také ze slovenské strany.

Nejoblíbenější přírodní destinací jsou Vysoké Tatry s nejvyšší polskou horou...
 

Kapesní velehory, jak jsou Vysoké Tatry pro svou kompaktnost a vysokou koncentraci krásných míst přezdívány, nabízejí na obou stranách hranice desítky kilometrů značených cest.

Centrem polských Tater je Zakopané, nejvyšší polské město rozložené ve výšce od 750 do 1100 metrů.

4.Vratislav

Starobylá Vratislav je významně spojená s historií Českého království, neboť po dlouhá staletí patřila jako hlavní město Slezska k české Koruně. Výstavní město má ve znaku českého lva, jméno je odvozené od krále Vratislava a na výstavbě katedrály i nádherné gotické radnice se podílely stavební hutě z Čech.

Gotická radnice je jednou z nejkrásnějších památek Vratislavi.

Gotická radnice je jednou z nejkrásnějších památek Vratislavi.

 

Romantické město na řece Odře navštíví ročně tři miliony turistů, jejichž počet se v posledních letech zvyšuje i kvůli zvláštní atrakci v podobě malých, kovových trpaslíků, kterým se říká Krasnale. V ulicích centra jich můžete napočítat několik set.

5.Palác Wilanow

Až na pátém místě se umístila Varšava. Nikoliv však Staré město, které bylo po válce znovu postaveno (celá Varšava byla v roce 1944 srovnána se zemí), ale Palác Wilanow.

Rezidenci krále Jana III., vybudovanou na konci 17. století, najdete kousek za městem. Místo s fantastickým parkem, kde se odehrávají koncerty a další kulturní akce, přiláká ročně na 2,4 milionu lidí.

Palác Wilanow, rezidence krále Jana III., stojí kousek za Varšavou. Místo...

Palác Wilanow, rezidence krále Jana III., stojí kousek za Varšavou. Místo s fantastickým parkem, kde se odehrávají koncerty a další kulturní akce, přiláká ročně na 2.4 miliony.

 

6.Toruň

Toruň měl stejně jako Krakov štěstí a za druhé světové války unikl větším škodám. Historické město v Kujavsko-pomořském vojvodství se tak zachovalo v unikátní gotické podobě, doplněné renezancí a barokem.

V roce 1997 bylo staré toruňské město zapsáno na seznam UNESCO. Krásné paláce a chrámy z červených cihel v loňském roce přilákaly 2,3 milionu turistů. Mimochodem, v Toruni se narodil Mikuláš Koperník.

Středověký Toruň unikl válečné zkáze a dnes patří mezi historické klenoty země.

Středověký Toruň unikl válečné zkáze a dnes patří mezi historické klenoty země.

Varšavský palác Lazienki z konce 17. století je umístěný uprostřed největšího...

Varšavský palác Lazienki z konce 17. století je umístěný uprostřed největšího parku ve městě.

 

7.Palác Lazienki

V první desítce se ještě jednou objevuje Varšava, tentokrát Palác Lazienki, umístěný uprostřed největšího parku ve městě (76 hektarů), který vznikl na konci 17. století.

Park stojí víceméně v samotném centru města a přiláká ročně 2,1 milionu lidí. Jeho ozdobou jsou romantické stavby jako Palác na ostrově (dnes obrazová galerie), Oranžérie (luxusní restaurace) či Myslewicki palác.

8.Krkonoše

Zatímco Tatry sdílejí Poláci se Slováky, o Krkonoše se dělí s námi. Druhé nejoblíbenější pohoří Polska navštíví ročně dva miliony turistů, východiskem do Národního parku je horské městečko Karpacz se slavným dřevěným kostelem Wang z Norska, který postavili Vikingové.

Další poutní místo. Centrum papeže Jana Pavla II. v krakovských Lagiewnikách...

Další poutní místo. Centrum papeže Jana Pavla II. v krakovských Lagiewnikách navštíví ročně na dva miliony lidí.

Také kostel v Zakopaném zasvěcený odkazu Panny Marie z Fatimy navštěvuje kolem...

Také kostel v Zakopaném zasvěcený odkazu Panny Marie z Fatimy navštěvuje kolem dvou milionů věřících.

 

9.Lagiewniki

První desítku největších polských atrakcí uzavírají dvě poutní místa. Tím prvním jsou Lagiewniky umístěné nedaleko Krakova, kde bylo vedle historického chrámu vybudováno centrum papeže Jana Pavla II.

A roku 2011 byla do tamního oltáře umístěna relikvie nedávno svatořečeného papeže, a sice ampulka s jeho krví. Poutní místo ročně přitáhne na dva miliony poutníků.

10.Zakopane

Popularita kostela v Zakopaném začala roku 1961, kdy dostal sochu Panny Marie z Fatimy a přihlásil se tak k tradici mší připomínajících portugalské zjevení.

Dnes jde o významné poutní místo s návštěvností dvou milionu věřících, které je opět spojené s odkazem papeže Jana Pavla II..

Ten byl vášnivým lyžařem a ještě jako krakovský arcibiskup jezdil do Zakopaného lyžovat.

Traduje se i historka, že jednou omylem v mlze překročil státní hranici a dostal se na Slovensko, kde byl legitimován veřejnou bezpečností, a když se prokázal jako krakovský arcibiskup, nevěřili mu a chtěli ho zavřít za neoprávněné užívání titulu.

Autor: pro iDNES.cz