Tato řeka byla ještě před dvěma sty lety důležitou dopravní tepnou, avšak dnes se už po ní necestuje, obchodní lodě ani vojsko se po ní už dávno neplaví.
Nicméně stále měří přes jeden tisíc kilometrů a její povodí zabírá více než pětinu rozlohy Francie. Jelikož jde o velkou oblast, naším tipem pro poznávací dovolenou romanticky naladěných turistů je region CentreVal de Loire, přesněji oblast táhnoucí se zhruba od města Orléans po město Angers.
Pohled do minulosti
Všechno začalo na konci středověku, kdy byla Paříž obléhaná nepřáteli. Tehdy nějakou moudrou hlavu napadlo odvézt panovníka do bezpečí, a tím se stal jeden hrad jihozápadně od Paříže.
Posléze i ostatní vládci usoudili, že je praktické mít někde „schovku“, když se v Paříži budou cítit v ohrožení, a postupně si kolem řeky Loiry začali stavět další sídla.
Fotogalerie |
Jednalo se totiž o strategickou oblast, nedaleko Paříže a zároveň v blízkosti významné dopravní vodní tepny.
Panovníky záhy následovali šlechtici a také měšťané, mít v této krajině aspoň malý zámeček či lovecké sídlo bylo tehdy in.
Časem už nešlo jen o politický „azyl“, ale o místo pro zábavu a relax. Největší stavební rozmach probíhal v 16. a 17. století, proto je také většina zámků vybudovaná v renesančním duchu.
Údolí Loiry dnes patří na seznam světového dědictví UNESCO a na vás je, abyste si vybrali, které z více než stovky zámků, jež jsou běžně otevřené veřejnosti, navštívíte.
Zámků se tu nachází celkem asi tři tisíce, každý je něčím zajímavý, každý vám nabídne svůj příběh, a jelikož všechny popsat nemůžeme, nabízíme vám alespoň malou ochutnávku. Byť se sluší podotknout, že tady najdete i jiné pamětihodnosti, včetně pevností a hradů či kostelů, muzeí, starobylých vesnic a měst a samozřejmě malebnou krajinu, kde se střídají vinice, pole, lesy, sady a louky.
Po stopách geniálního Leonarda
Zhruba dvě hodiny cesty od Paříže se rozkládá město Amboise a nad ním se tyčí zámek stejného jména, s nímž jsou nejvíce spjati dva francouzští panovníci. Hodně času zde trávil Karel VIII., jenž také nechal původní hrad přebudovat na zámek a současně se zasloužil o vznik renesančního parku, prvního svého druhu v Evropě.
Posléze na zámku pobýval František I. a ten také do zdejšího kraje pozval mistra Leonarda da Vinci, který pro něj a jeho družinu připravoval velkolepé zábavní akce.
Vyberte si některý z prohlídkových okruhů a požádejte o tištěného průvodce v češtině nebo si zámek alespoň obhlédněte zvenčí. Úchvatný pohled do údolí se nabízí například z terasy.
Kousek odsud najdete stavbu sice menší, zato velkého významu – zámeček Clos Lucé. Právě v něm poslední tři roky svého života přebýval Leonardo da Vinci. Přestože většina lidí má jeho jméno spojené s uměním, Leonardo byl mnohem všestrannější. Zajímal se o technické obory, přírodovědu, anatomii, ženám nabídl recept na barvení vlasů…
Škoda, že mnoho jeho myšlenek tehdy zůstalo pouze na papíru. Ale zde máte jedinečnou příležitost se s nimi seznámit, protože zámeček obklopuje park s maketami jeho vynálezů.
Ženy ženám
Ve vesnici Chenonceaux na řece Cher (přítok Loiry) se ukrývá kouzelný zámek Chenonceau, údajně druhý nejnavštěvovanější ve Francii (jedničkou je Versailles). Původně zde stálo opevněné sídlo, které se po několika staletích proměnilo v renesanční zámek. Podle historických pramenů ho nejen obývalo, ale také se na jeho architektuře podílelo několik dam. Však se tomuto klenotu dodnes přezdívá „zámek šesti žen“.
Komnat si tu užívala i dvorní dáma Diana de Poitiers, velká láska krále Jindřicha II. Prý to byla ona, díky níž se postavily oblouky a byla založena zahrada s fontánou. Ovšem po smrti panovníka odsud musela odejít, aby uvolnila „pole“ Jindřichově legální manželce – Kateřině Medicejské.
Nádherná architektonická památka je k turistům velice přívětivá, má otevřeno celoročně. Stejně jako Chaumont-sur-Loire. Zmiňujeme ho rovněž proto, že tyto dva zámky si Kateřina s Dianou vlastně prohodily, samozřejmě z popudu panovnice.
Za duchovním otcem Šípkové Růženky
Bylo, nebylo… Možná právě takhle by mohla začít pohádka o Šípkové Růžence, za jejíhož duchovního otce se považuje Charles Perrault, úředník, spisovatel a jeden z prvních vydavatelů pohádek.
Inspiraci k Růžence prý získal při své návštěvě zámku Ussé v obci Rigny-Ussé a můžeme se jen dohadovat, co ho zde tak okouzlilo.
Že by to bylo mnoho věží a věžiček, jimiž je tato pamětihodnost proslavená? V každém případě se tady kromě klasických prohlídek můžete těšit na výstavu dobového oblečení, která se každý rok mění. Letošním tématem jsou výšivky a oko potěší dobové oděvy od konce 18. století až do první čtvrtiny 20. století, včetně plesových šatů. Stejně jako u jiných zámků i tady vás uchvátí zahrada, kterou projektoval André le Nôtre, tvůrce slavných zahrad ve Versailles.
Podobně literárně proslulý je i zámek Cheverny, který inspiroval kreslíře Hergého k nakreslení zámku Moulinsart v Tintinových dobrodružstvích (tento seriál významně ovlivnil vývoj evropského komiksu). A i tady si užijete zahradu a také park, který se nabízí prozkoumávat v elektrickém mini vláčku či po vodě na loďce.
Jako z disneyovek
U pohádek ještě zůstaňme, jen se posuňme o kus dál. Zhruba 15 kilometrů od Blois stojí dechberoucí zámek Chambord (leží v zátoce řeky Cosson, jednoho z ramen Loiry).
Pokud je vám povědomý, pak jste nejspíš viděli animovanou pohádku Walta Disneyho Kráska a zvíře, která se odehrává na zámku inspirovaném právě Chambordem. Je vskutku velkolepý, však jde o největší zámek na Loiře. Ač se zrodil jako symbol panovnické moci na přání Františka I., tento vládce zde za dobu zhruba třiceti let pobyl celkem asi dva měsíce.
S veleslavnou stavbou se pojí mnoho zajímavostí. Třeba se má za to, že výslednou podobu výrazně ovlivnil Leonardo da Vinci, přestože zemřel dříve, než došlo k položení základního kamene.
Odborníci se domnívají, že je duchovním otcem legendárního dvojitého schodiště – lidé jdoucí nahoru a dolů se nepotkají, ale můžou se spolu bavit. Pokud potřebujete trochu pohybu, klidně si tu zahrajte na honěnou, jen nesrazte k zemi ostatní turisty.
Podívejte se na romantické stavby z ptačího pohledu:
Přelet nad zámky na Loiře | (0:47) | video: iDNES.cz |
Může se hoditJde to i na kole Co se letos slaví Na výlet vlakem |